Salı , Haziran 2 2020
Home / GÜNDEM / 8 Mayıs – Şuşa`nın Ermenistan tarafından işgalinin Yıl Dönümü

8 Mayıs – Şuşa`nın Ermenistan tarafından işgalinin Yıl Dönümü

Şuşa sehrinin, 8 Mayıs 1992 tarihinde Ermeniler tarafından işgal edilmiş, silah zoruyla evlerini terk etmeye zorlanan halk da Azerbaycan’ın diğer bölgelerine göç etmişti. Bugün, binlerce insanın, sivil kuruluş örgütlerinin, devlet adamlarının ŞehitlerHıyabanı’nı (Şehitlik mezarlığı) ziyaret etmesi bekleniliyor. Şuşa’nınişgal edilişinin yıldönümü dolayısıyla bölgelerde anma törenleri vegösteriler düzenlenecek. Bugün ayrıca, Avrupa Güvenlik ve İşbirliğiTeşkilatı (AGİT) Bakü bürosu ile Dışişleri Bakanlığı önünde gösteriler yapılacak.

Suşa hakkında 

Şuşa, Dağlık Karabağ bölgesinde yerleşen Azerbaycan’ın güzel şehirlerden biridir. Şuşa şehri XVIII asrın 2. yarısında Karabağ hanı Penaheli han tarafından kuruldu ve ilk çağlarda şehri Şuşa adı ile beraber hanın şerefine Penahabad olarak adlandırıldı. Han’ ın hakimiyet yıllarında, 1757 yılına kadar burada çok sayıda inşaat yapıldı. Penaheli hanın oğlu İbrahim Halil hanın hakimiyeti yıllarında şehir büyüdü, müdafa setleri ve kuleler inşa edildi. Feodal savaşları devrinde Şuşa bir kaç defa sert kule duvarlarının sayesinde savaşlara karşı direnebildi. Sovet hakimiyeti devrinde Şuşa tüm Karabağ bölgesinin inzibati ve iktisat merkezi olarak gelişmiştir. Asırlar boyu bu şehir Azerbaycan’ın esas siyasi ve medeni merkezlerinden biri olmuş ve tarihi Azerbaycan devletinin tarihinin ayrılmaz bir parçasıdır.

Check Also

Bakan Kurum’dan ‘bilinçli su kullanımı’ uyarısı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, koronavirüsle mücadelede hijyen kurallarına uyarken, suyun bilinçli ve tasarruflu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir