Home / HABERLER / Aşkabat’a yeni bir mega kent kurulacak

Aşkabat’a yeni bir mega kent kurulacak

İlk olarak Aşkabat Belediye Başkanı Ş.Durdulıyev,  şehirdeki som durum, inşaat projeleri, Bilimler Günü için yapılan hazırlıklar hakkında bilgi verdi.

Belediye Başkanı ayrıca, Aşkabat çevresinde inşa edilmesi planlanan yeni kent projesi hakkında rapor sunarak, bu mega projenin hazırlama aşamasının tamamlanmak üzere olduğunu ve kentin son teknoloji ile inovasyon kapsamında inşa edileceğini belirtti.

Türkmen Lider, raporu dinledikten sonra şehrin temizliği, kent sakinlerinin huzurlu hayat sürmeleri için imkanların oluşturulması, parka alanlarının genişletilmesi, yangın güvenliğinin sağlanması yönünde bir dizi talimatlar verdi.

Yeni kent projesine değinen Türkmen Lider, bu projenin zamanında uygulanması için çalışmaların yapılmasını ve bu çalışmaların hızlandırılmasını istedi.

Ardından Ahal, Balkan, Daşoğuz, Lebap ve Mari vilayet valileri rapor sundu. Valiler özellikle kendi bölgelerindeki buğday hasat çalışmalarındaki son durum, inşaat projeleri ve önemli günler için yapılan hazırlıklar hakkında bilgi verdi.

Ülke genelinde 3 vilayette; Ahal, Lebap ve Mari vilayetlerinde buğday hasadına başlandı. 12 Haziran itibariyle Daşoğuz ve Balkan vilayetlerinde de hasat çalışmalarına başlanacak. Bu nedenle, Türkmen Lider, Ahal, Lebap ve Mari vilayetlerindeki buğday hasat çalışmalarını inceledi. Devlet Başkanı, yetiştirilmiş buğdayın kayıpsız toplanması için biçerdöverlerin ve diğer tarım makinelerinin verimli çalıştırılması konusunda valilere talimatlar verdi. Buğday hasat kampanyasının ülkede gıda güvenliğinin sağlanması için önemli olduğuna dikkat çekti. Devlet Başkanı ayrıca ekilen pamuk tarlalarının da her zaman kontrol altında tutulmasını istedi.

Türkmen Lider, Balkan ve Daşoğuz valilerine yeni hasat çalışmalarının en üst düzeyde yapılmasını istedi. Balkan valisinde Avaza turizm bölgesinin yaz sezonu için hazırlanması konusunda da bir takım talimatlarda bulundu.

ATAVATAN

Check Also

Malatyalı yatırımcılara Kazakistan fırsatı anlatıldı

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen toplantı ile Kazakistan’ın yatırım fırsatları Malatyalı iş adamlarına …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir