Çarşamba , Şubat 26 2020
Home / GÜNDEM / Aydarbekov, ‘Kırgızistan, vatansızlık sorununu çözen dünyada ilk ülkedir’

Aydarbekov, ‘Kırgızistan, vatansızlık sorununu çözen dünyada ilk ülkedir’

Dışişleri Bakanı Cengiz Aydarbekov, “Kırgızistan, vatansızlık sorununu çözen dünyada ilk ülkedir.” dedi.

Bakan Aydarbekov’un başkanlık ettiği heyet, Cenevre’deki BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Ofisi İcra Kurulu’nun 70. Oturumu kapsamında vatansızlıkla mücadele teması üzerine Üst Düzey Segment’e katıldı.

Dışişleri Bakanlığı basın hizmetinden yapılan açıklamaya göre, kurulda konuşan BM Mülteci Örgütü Yüksek Komiseri Filippo Grandi, Kırgızistan’ın vatansızlık meselesini çözen dünyada ilk ülke olduğunu söyledi.

Daha sonra, Aydarbekov, Kırgızistan’ın vatansızlıkla mücadeledeki başarıları hakkında anlattı. Bakan, raporunda, Kırgızistan’ın mültecilerin, ülke içinde yerinden edilmiş kişilerin ve vatansız kişilerin sorunlarına özel önem verdiğini ve bu doğrultuda insan hakları temelli bir yaklaşım kavramına dayanan sistematik ve sürekli çalışmalar yürüttüğünü ifade etti. Aydarbekov, katılımcılara Kırgızistan’ın vatansızlığı ortadan kaldırma konusunda benzersiz başarılar elde ettiğini ve bugün bu sorunu çözen ilk ülke olduğunu bildirdi.

Bakan, bu konudaki asıl sorumluluğun, vatandaşlık verme, değiştirme veya kaybetme kurallarını belirleyen devletlerin kendilerine ait olduğunu belirtti. Vatansızlık koşullarında uzun süre yaşayan insanların yasal statüsünü çözmek için büyük çaba sarf etmenin önemine dikkat çekti, çünkü bu fenomen insan haklarının temel ilkelerine aykırı.

Dışişleri Bakanı, Kırgızistan’ın bu yönde aktif ve tutarlı çalışmalar yürütmeye devam edeceğine dair güvence verdi.

Aydarbekov, 2014 yılında başlatılan UNHCR # IB kampanyasının çerçevesinde, Kırgızistan’ın vatandaşlığı olmayan 2000 çocuk da dahil olmak üzere 13 bin 700 kişiyi tanımladığına dikkat çekti.

2014-2024 dönemi için Vatansızlığın Ortadan Kaldırılmasına Yönelik Küresel Eylem Planının uygulanması kapsamında, Kırgızistan, BMMYK desteğiyle ve sivil toplum sektörünün ve yerel makamların katılımıyla, vatansız kişilerin ve belgelenmemiş kişilerin tespit edilmesi ve belgelenmesi için pilot projeler yürütmüştür. Bu çalışmanın sonucunda, Kırgızistan’daki vatansız insanların sayısı beş yıl boyunca 13 binden sıfıra düşmüştür.

Check Also

Hocalı Katliamı’nı topladığı fotoğraflarla açtığı sergide belgeliyor

Türkiye-Azerbaycan Derneği (TÜRKAZDER) Iğdır Başkanı İlteriş Kağan Taşkınsu, Ermenilerce çocuk, kadın, yaşlı 613 Azerbaycan Türkü’ne …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir