Home / GÜNDEM / AZERBAYCAN’DA HAYATIN AKIŞINI NUMARALAR BELİRLEYECEK

AZERBAYCAN’DA HAYATIN AKIŞINI NUMARALAR BELİRLEYECEK

Dünyayı kasıp kavuran yeni tip koronavirüs Kovid-19’a karşı Azerbaycan’da yeni bir tedbir uygulanmaya başladı. Buna göre ülkede yaşayışı bundan sonra belli numarala belirleyecek.

Gazeteci yazar Gönül Şamilkızı’nın aktardığına göre Azerbaycan’da 5 Nisan 2020’de yeni kural yürürlüğe girecek. Vatandaşlar sokağa çıkmak istediğinde kimlik numaralarını ve 1, 2, 3 rakamlarından birini yazıp polise mesaj atacak, polis izin verirse çıkabilecek.

BU RAKAMLAR HANGİ ANLAMA GELİYOR?

Uygulamaya göre ; 1 rakamı, 2 saatliğine doktora gitmek, 2 rakamı günde 1 kez 2 saat olmak üzere erzak almak, banka, posta işlemlerini halletmek, 3 rakamı ise 5 saatliğine yakın akraba cenazesine gitmek için tuşlanacak.

Diğer durumlarda sokağa çıkmanın yasak olduğu Azerbaycan’da, sadece belli yerlerde çalışanlar çıkabilecek. Gazetecilerin de dolaşmalarının serbest olduğu ifade edilen yasak uyarınca, onlar da ekmek almak için yine mesaj atarak izin almak durumunda olacak.

Uygulamayı çiğneyenlere yönelik cezai yaptırımların uygulanacağı belirtiliyor.

Check Also

Bakan Kurum’dan ‘bilinçli su kullanımı’ uyarısı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, koronavirüsle mücadelede hijyen kurallarına uyarken, suyun bilinçli ve tasarruflu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir