Azeri dilinde “Genç Kırgız Şiirleri Antolojisi” adlı kitap Bakü’de yayımlandı

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de, çeşitli konularda 35 genç Kırgız şairin eserlerinin dahil edildiği Genç Kırgız Şiirleri Antolojisi adlı kitap yayımlandı.

Azerbaycan’ın Bişkek Büyükelçiliğinden yapılan açıklamaya göre, kitap, Azerbaycan’ın Bişkek Büyükelçisi Gidayat Orucev’in ulusların kardeşliği ve tarihi bağlar sayesinde gelişmekte olan Kırgızistan ile Azerbaycan arasındaki ilişki hakkında anlattığı tanıtım makalesi ile başlıyor.

Önsözde ayrıca, edebiyatın kültürel işbirliğindeki önemli rolüne de dikkat çekiliyor. Sayın Büyükelçi, Azerbaycan’da Manas Destanı ve dünyaca ünlü yazar Cengiz Aytmatov’un eserlerini bilmeyen insanları bulmanın çok zor olduğuna işaret ediyor. Öte yandan, Kırgız gençleri de aynı ilgiyle Azerbaycan’ın klasik ve modern edebiyatını inceliyorlar.

Genç Kırgız Şiirleri Antolojisi projesinin yöneticisi Azerbaycan Milli Meclis milletvekili Cevanşir Feyziyev, “notlarında”, kitabın, Azerbaycan’ın Bişkek Büyükelçiliği, şahsen önde gelen yazar, büyükelçi Gidayat Orucev, Kırgız ve Azerbaycan şairlerinin ortak çalışmasının meyvesi olduğunu vurguladı.

Kırgızistan Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakanı Azamat Camankulov, yayının başlığı altında, Azerbaycan okurlarına yürekten gelen sözlerini dile getirerek, onlarla Büyükelçi Gidayat Orucev’den gelen mesajda yaşanan sevinç hissini onlarla paylaştı. Aynı zamanda, Kırgız halkının edebiyatının ülke dışındaki her propagandasının ülke için çok değerli olduğunu sözlerine ekledi.

Bakü ve Bişkek’te yeni bir baskının sunumu yapılması planlanıyor. Antoloji, iki ülkenin önde gelen kütüphanelerine, kültür merkezlerine ve edebi kuruluşlarına dağıtılacak.

KABAR

Azeri dilinde “Genç Kırgız Şiirleri Antolojisi” adlı kitap Bakü’de yayımlandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön