Home / HABERLER / Bakü’de “Türkiye’den esen meltem” sergisi

Bakü’de “Türkiye’den esen meltem” sergisi

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de, “Türkiye’den esen meltem” isimli resim sergisi düzenlendi.

Azerbaycan Kültür Bakanlığı ve Bakü Yunus Emre Enstitüsü tarafından Azerbaycan Ulusal Sanat Müzesi’nde düzenlenen etkinlikte, Türk ressamlar Rauf Tuncer, Hüseyin Elmas ve Erkin Keskin’in eserleri sergilendi.

Türk Hava Yollarının da destek verdiği serginin açılışına Azerbaycan Kültür Bakanı Ebülfes Garayev, Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral, Bakü Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Cihan Özdemir, sergide eserleri yer alan ressamlar ve çok sayıda sanatsever katıldı.

Büyükelçi Özoral, etkinlikte yaptığı konuşmada, Türkiye ile Azerbaycan arasında hayatın her sahasında çok sıkı ilişkilerin bulunduğunu, fakat iki ülkenin de birbirini daha fazla tanımaya ihtiyacının olduğunu söyledi.

 ( Resul Rehimov – Anadolu Ajansı )

İki ülkenin kültürel ilişkilerinde biraz daha ilerleme kaydedilmesi gerektiğini vurgulayan Özoral, “Kardeşliğimizi çok iyi biçimde öğrenmemiz gerekir. Bunun için de medeniyet aramızda çok önemli bir köprü. Bugün sergilenen eserler Türkiye’den esen meltemi Azerbaycan’a taşımakla kalmamış, aynı zamanda Türkiye ile Azerbaycan arasında köprü oluşturmuştur.” şeklinde konuştu.

Doç. Dr. Özdemir de Azerbaycan’da “bir millet, iki devlet” prensibiyle faaliyet gösterdiklerini, bugün de Türkiye’nin 3 akademik ressamının sergisini organize ettiklerini belirtti.

Konuşmaların ardından Bakan Garayev, Büyükelçi Özoral ve diğer katılımcılar sergiyi gezerek ressamlardan bilgi aldı.

51 eserin yer aldığı sergi, 24 Mayıs’a kadar açık olacak.

TRT

Check Also

Kırgızistan Genelkurmay Başkanı yurtdışında eğitim görecek olan memurlarla görüştü

Kırgızistan Genelkurmay Başkanı Tüğgeneral Rayımberdi Düyşenbiyev, Rusya ve Kazakistan’ın askeri akademilerinde eğitim görecek olan memurlar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir