Pazartesi , Haziran 1 2020
Home / HABERLER / Ceenbekov, Kazakistan Başbakanı Mamin ile görüştü

Ceenbekov, Kazakistan Başbakanı Mamin ile görüştü

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, resmi temaslarda bulunmak üzere bugün, 12 Temmuz’da Bişkek’e gelen Kazakistan Başbakanı Askar Mamin ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Ceenbekov ile Kazakistan Başbakanı Mamin ile toplantı düzenledi. Toplantıda, Kırgız-Kazak işbirliğinin güncel konuları masaya yatırıldı.

Devlet Başkanı, Askar Mamin’in Kazakistan başbakanlığı görevine geldikten sonra Kırgızistan’a ilk resmi ziyareti olduğuna dikkat çekerek, “Kazakistan ana ortaklarımızdan biri. Ziyaretiniz çerçevesinde, Kırgız-Kazak ikili ilişkilerinin geniş bir tartışması ve önemli kararların hazırlanması için iyi ön şartların yaratıldığından eminim.” dedi.

Ceenbekov, Kırgızistan’ın Kazakistan Birinci Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in kardeş ülkeler arasında işbirliğini geliştirme çabalarını takdir ettiğini belirtti.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ile sıcak ve güvene dayalı bir ilişki geliştirildiğine vurgu yapan Cumhurbaşkanı, “Birlikte, müttefik ilişkiler ve stratejik ortaklıklar daha da geliştireceğiz. Hükümetlerarası Konsey toplantısının bugünkü toplantısında tüm meseleleri görüşmek ve karar vermek için iyi bir fırsatınız olduğunu düşünüyorum.” diye konuştu.

Sıcak karşılamalarından dolayı Cumhurbaşkanı Ceenbekov’a teşekkür eden Mamin, Kazakistan’ın Birinci Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ile Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in sıcak selamlarını iletti.

Bugün, başkent Bişkek’te düzenlenen Kırgızistan-Kazakistan Hükümetlerarası Konseyi 8. Toplantısı’nda ekonomik gündemde olan konuların görüşüldüğüne işaret eden Kazakistan Başbakanı, “Kırgızistan ve Kazakistan arasında ticaret yüzde 15 arttı. Bu yıl ticaret hacmini 1 milyar dolara çıkarmayı hedefledik.” dedi.

Check Also

Bakan Kurum’dan ‘bilinçli su kullanımı’ uyarısı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, koronavirüsle mücadelede hijyen kurallarına uyarken, suyun bilinçli ve tasarruflu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir