Cumartesi , Temmuz 4 2020
Home / HABERLER / Cumhurbaşakanı Ceenbekov ile UNICEF’in Bişkek Temsilcisi Mokuo bir araya geldi

Cumhurbaşakanı Ceenbekov ile UNICEF’in Bişkek Temsilcisi Mokuo bir araya geldi

Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Kırgızistan’da diplomatik görevinin sona erdiren Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’nun (UNICEF) Bişkek Temsilcisi Yukie Mokuo’yu makamında kabul etti.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, Ceenbekov ile Mokuo arasında gerçekleştirilen görüşmede, Kırgızistan ile UNICEF arasındaki verimli işbirliği memnuniyetle kaydedildi.

Kırgızistan’ın BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin uygulanmasına bağlı olmaya devam ettiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı, çocukların durumunun iyileştirilmesi de dahil olmak üzere devletin daha istikrarlı bir şekilde gelişmesi için hükümetin tüm şubelerinin belirlendiğine dikkat çekti.

Öncelikler olarak, anne ölümlerinde % 25 oranında bir azalma ve çocuk yoksulluğu oranlarında bir düşüş kaydedildiğine işaret eden Ceenbekov, “Kırgızistan’daki her çocuk bir aile ortamında yaşamalı ve gelişmelidir. Devlet, ülkenin gelecekteki kalkınmasının temeli olacak, sağlıklı ve eğitimli çocuklarla bir toplum oluşturmak için her türlü çabayı gösterecektir.” diye konuştu.

Devlet Başkanı, çocukları şiddetten korumayı amaçlayan ve 1 Haziran’da başlayan Tumar ulusal kampanyası için UNICEF’e teşekkürde bulundu.

Görüşme için Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov’a teşekkür eden UNICEF’in Bişkek Temsilcisi, ülkedeki görevini, bu yıllar boyunca verimli bir şekilde işbirliği yaptıkları hükümet temsilcileriyle birlikte büyük bir memnuniyetle yerine getirdiğini belirtti.

Yukie Mokuo, Kırgızistan’da, çocukların ve kadınların korunmasına ilişkin sorunların özünü anladıklarını memnuniyetle dile getirdi.

Ceenbekov, görüşme bitiminde, Mokuo’ya işbirliği için teşekkür ederek, hayatında başarılar diledi.

KABAR

Check Also

Bakan Kurum’dan ‘bilinçli su kullanımı’ uyarısı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, koronavirüsle mücadelede hijyen kurallarına uyarken, suyun bilinçli ve tasarruflu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir