Çarşamba , Şubat 26 2020
Home / GÜNDEM / Flaş iddia: Olaylar ABD-Suudi Arabistan’ın provokasyonu

Flaş iddia: Olaylar ABD-Suudi Arabistan’ın provokasyonu

Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Yagub Eyyubov ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, Ceenbekov, Kırgızistan ve Azerbaycan Ekonomik ve İnsani İşbirliği Ortak Hükümetlerarası Komisyon Toplantısına katılmak üzere Bişkek’e gelen Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Yagub Eyyubov ile toplantı düzenledi.

Toplantıda, ülkeler arasındaki mevcut durum hakkında görüş alışverişi ve ülkeler arasında ikili ilişkilerin gelişmesinin geleceği ele alındı.

Ceenbekov, Cumhurbaşkanlığı İdaresi Dış Siyaset Bölüm Başkanı Daniyar Sıdıkov ve Başbakan Birinci Yardımcısı Kubatbek Boronov’un katıldığı toplantıda, Kırgızistan’ın Azerbaycan ile dostluk ilişkilerinin karşılıklı güven ve saygı temelinde geliştirilmesine büyük önem verdiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı, ikili ilişkilerin daha da geliştirilmesinde kilit noktalardan birinin, gerçekleşmemiş önemli potansiyele sahip olan ekonomik işbirliğinin çeşitlendirilmesi olduğunu vurguladı.

Devlet Başkanı, enerji, ulaştırma, madencilik, eğitim, tıp ve turizm potansiyelinin geliştirilmesi alanındaki ortak projelerin geliştirilmesine ve pratik uygulanmasına geçişin önemine dikkat çekti.

Öte yandan, Eyyubov, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in Cumhurbaşkanı Ceenbekov’u Türk Konseyi 7. Zirvesi için Bakü’ye beklediğini söyledi.

Başkent Bişkek’te yapılacak Kırgızistan ve Azerbaycan Ekonomik ve İnsani İşbirliği Ortak Hükümetlerarası Komisyonu Üçüncü Toplantısını düzenleme fırsatı için Ceenbekov’a teşekkür eden Eyyubov, son toplantının beş yıl önce Bakü’de yapıldığını ifade etti.

Yagub Eyyubov, Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov’un Azerbaycan ile işbirliğine olan özel tutumu nedeniyle hükümetlerarası komisyon çalışmalarına devam edildiğini vurguladı.

Azerbaycan Başbakan Yardımcısı, ikili ticaret ve ekonomik ilişkilerin gelişmesinin başında ülkeler arasındaki kardeşlik ilişkilerinin ele alınacağını vurguladı.

Check Also

Hocalı Katliamı’nı topladığı fotoğraflarla açtığı sergide belgeliyor

Türkiye-Azerbaycan Derneği (TÜRKAZDER) Iğdır Başkanı İlteriş Kağan Taşkınsu, Ermenilerce çocuk, kadın, yaşlı 613 Azerbaycan Türkü’ne …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir