Pazartesi , Haziran 1 2020
Home / HABERLER / Göbeklitepe Türkmen basınında

Göbeklitepe Türkmen basınında

Türkmenistan Devlet Turizm Komitesi’nin aylık yayın organı “Seyahat” dergisinin bu ayki sayısında, Göbeklitepe, bütün yönleri ile tanıtıldı.

Şanlıurfa’nın 22 km kuzeydoğusunda yer alan Göbeklitepe’nin keşif serüveni aktarıldıktan sonra, tarihî, mimarî ve anıtsal özelliklerinin anlatıldığı dört sayfalık yazıda, Göbeklitepe’nin, insanlık tarihinin yazılışını değiştirdiği belirtildi.

Dergide, 12.000 yıl önce yaşanan neolitik dönem ve o dönem insanı hakkında bilinenlerin değişmesine neden olan Göktepe’deki mimari buluntuların, Neolitik İnsanın, bilinenin aksine daha gelişmiş bir el becerisi, mimari ve matematiksel bir zekaya sahip olduğunu kanıtladığı, kazıda ortaya çıkan betimlemelerin ise zengin bir iç dünya, detaylı bir matematiksel hesap ve gelişmiş bir tekniği ifade ettiği yazılıyor.

Göbeklitepe’de ortaya çıkarılan dikili taşların, heykellerin, kabartma ve oymalar ile tapınağın fotoğraflarının yer aldığı yazı, Göbeklitepe’ye ulaşımın nasıl sağlanacağı belirtilerek son buluyor.

TRT

Check Also

Bakan Kurum’dan ‘bilinçli su kullanımı’ uyarısı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, koronavirüsle mücadelede hijyen kurallarına uyarken, suyun bilinçli ve tasarruflu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir