Home / HABERLER / Kazakistan Cumhuriyeti devlet sembolleri 27 yaşında

Kazakistan Cumhuriyeti devlet sembolleri 27 yaşında

Kazakistan, bugün 27. Devlet Sembolleri Günü’nü kutluyor.

Kazakistan’ın ulusal bayrağı mavi dikdörtgen bir paneldir. Merkezinde ışınları ile güneş ve altında yükselen kartal. Milde dikey bir şerit şeklinde ulusal bir süs bulunur. Hem kartal hem de süsleme altınla boyanmıştır.

Kazakistan’ın ulusal amblemi yuvarlak bir şekle sahiptir. Mavi bir arka plan üzerinde bir shanyrak (yurt merkezinin üst tonozlu kısmı) tasvir edilmiştir. Shanyrak görüntüsünden, güneş ışınları şeklinde uiki (destekler) her yöne ayrılır. Shanyrak’ın solunda ve sağında efsanevi kanatlı atlar tasvir edilmiştir. Amblemin üstünde, beş köşeli bir yıldızın görüntüsünü ve alt kısmında da “Kazakistan” yazısını görebilirsiniz. Yukarıdaki öğelerin tümü altın rengine sahiptir.

Bağımsız Kazakistan tarihinde, ülkenin milli marşı iki kez yazıldı – 1992 ve 2006’da. Cumhuriyet 1992 yılında devlet egemenliğini kazandıktan sonra, müzik ve Kazakistan marşının metni için bir yarışma ilan edildi. Yarışmanın sonuçlarının ardından, Kazak SSR ilahisini müzikal olarak tutmaya karar verildi. Mukan Tulebaev, Evgeny Brusilovsky ve Latif Hamidi, ilk Kazakistan marşının müziğinin yazarı oldu. En iyi metin yarışmasında ayrıca ünlü şairler tarafından temsil edilen yazarlardan oluşan bir ekip kazandı: Muzafar Alimbaev, Kadır Myrzaliev, Tumanbai Moldagaliyev ve şair Zhadyra Daribayeva.

Kazak Cumhuriyetinin yeni marşının temeli, popüler vatansever şarkı olan “Menin Kazakhstanım” idi. 1956 yılında Şamşi Kaldayakov tarafından Zhumeken Najmedenov sözlerine yazı. Şarkının milli marşın statüsünün yüksek olması ve daha sağlam bir ses çıkarması için Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev orijinal metni sonlandırdı.

GBNews

Check Also

Malatyalı yatırımcılara Kazakistan fırsatı anlatıldı

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen toplantı ile Kazakistan’ın yatırım fırsatları Malatyalı iş adamlarına …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir