Pazartesi , Haziran 1 2020
Home / HABERLER / Kırgızistan-Kazakistan Hükümetlerarası Konseyinin uzman toplantıları Bişkek’te yapıldı

Kırgızistan-Kazakistan Hükümetlerarası Konseyinin uzman toplantıları Bişkek’te yapıldı

Kazakistan Başbakanı Askar Mamin’in Bişkek’e gerçekleştirdiği resmi ziyareti kapsamında Kırgızistan-Kazakistan Hükümetlerarası Konseyinin uzman toplantıları yapıldı.

Kırgızistan Ekonomi Bakan Yardımcısı Eldar Alişerov’un başkanlığında, 10-11 Temmuz 2019 tarihleri arasında başkent Bişkek’te düzenlenen toplantıda ikili işbirliği görüşüldü.

Ekonomi Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, toplantıda, her iki tarafın çıkarlarını dikkate alarak bir anlaşmaya varıldı.

Taraflar, Kırgız-Kazak Hükümetlerarası Konsey 7. Toplantısı Protokolü uyarınca daha önce varılan anlaşmaların uygulanmasını gözden geçirdi.

Toplantıda ayrıca, ekonomi, ticaret, yatırım, tarım, ulaştırma ve haberleşme alanındaki ortak projelerin uygulanması ve bölgedeki su ve enerji kaynaklarının ortak ve rasyonel kullanımı konusunda ikili işbirliğinin geliştirilmesine ve derinleştirilmesine özel önem verildi.

Kazakistan, Kırgızistan’ın ana ticaret ortaklarından biri, Kırgız Cumhuriyeti’nin ticaret hacmi bakımından üçüncü büyük dış ticaret ortağı. 2018 yılında, karşılıklı ticaret hacmi 842,4 milyon dolar olarak gerçekleşti ve 2017 yılına göre % 6,7 arttı.

Ayrıca, taraflar karşılıklı ticareti dengelemeyi önerdiler, böylece ihracat ve ithalat arasında parasal açıdan büyük bir fark olmayacağı kaydedildi. Ayrıca, Kırgız tarafı, Kazakistan tarafından, ticaretteki mevcut engellerin kaldırılmasına yardım etmesini istedi.

Taraflar, yol yapımı, köprü inşaatı ve sınır kontrol noktalarının iyileştirilmesi de dahil olmak üzere sınır ötesi sorunlara değindi. Tüm sorulara karşılıklı olarak kabul edilebilir çözümler bulundu.

Müzakerelerin ayrı bir konusu, entegrasyon süreçleri oldu. Taraflar, ikili işbirliğinin Yol Haritası tarafından öngörülen önlemlerin uygulanması konularını görüştü.

Ala Arça Cumhurbaşkanlığı Konutu’nda, 12 Temmuz 2019’da, iki ülkenin Başbakanlarının başkanlık ettiği Kırgızistan-Kazakistan Hükümetlerarası Konsey 8. Toplantısı’nda Protokol imzalandı.

KABAR

Check Also

Bakan Kurum’dan ‘bilinçli su kullanımı’ uyarısı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, koronavirüsle mücadelede hijyen kurallarına uyarken, suyun bilinçli ve tasarruflu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir