Pazartesi , Haziran 1 2020
Home / HABERLER / Kırgızistan ve İsviçre Cumhurbaşkanları umut verici ikili işbirliği alanlarını görüştü

Kırgızistan ve İsviçre Cumhurbaşkanları umut verici ikili işbirliği alanlarını görüştü

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği İsviçre’de Cumhurbaşkanı Ueli Maurer ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, bir gümlüğüne İsviçre’ye zişyaret gerçekleştiren Ceenbekov mevkidaşı Maurer ile baş başa, daha sonra heyetler arası görüşmeler yaptı.

Devlet Başkanları ülkelerle karşılıklı olarak ilgilenen tüm alanlarda işbirliğinin bugünü ve geleceğini görüştü.

Ceenbekov’u sıcak karşılayan Maurer, 25 yılın yalnızca ülkeler arasında karşılıklı olarak yararlı işbirliği ruhu içinde değil, aynı zamanda karşılıklı dostluk ruhu içinde geçtiğini belirtti.

Maurer, “Kırgızistan ile ortak işbirliği anlaşmasını imzalamak ve sizin için en öncelikli olan alanları görüşmek istiyorum.”dedi.

Ceenbekov’u son yıllarda ülkedeki olumlu değişikliklerden ötürü tebrik eden İsviçre Cumhurbaşkanı, Kırgızistan’da devam eden reformların dış ilgi gösterilmediğine dikkat çekti.

Murer, Kırgızistan’da, işbirliğinin daha da geliştirilmesi için ek ön koşullar yaratan ortakların güvenini güçlendirmek için çok şey yapıldı. 2023 yılına kadar Ülke Kalkınma Stratejisi’ndeki tüm yönleri detaylandırdınız ve insan kaynaklarına odaklandınız. Gençliğin aktif rolünü ve isteklerini görüyoruz. Bu ülkeyi ileriye götürecek ana faktördür.” diye konuştu.

Maurer, karşılıklı yarar sağlayan ortaklık biçiminde işbirliğini daha da derinleştirmeye hazır olduğunu vurguladı.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı, Kırgızistan ve İsviçre arasındaki ikili işbirliğinin yıllar içinde tutarlı bir şekilde geliştiğini dile getirerek 25 yıldan fazla bir süredir, ülkeler arasındaki ikili ilişkiler giderek güçlendiğini ve siyasi diyaloğun yüksek düzeyde olduğunu kaydetti.

Kırgızistan Devlet Başkanı, İsviçre’nin günümüzde Kırgızistan’da sağlık, ekonomik gelişme, hükümet, tarım, enerji, su kaynakları ve iklim konularında projeler yürüttüğünü memnuniyetle söyledi.

İhracatın gelişmesi ve tanıtımının, küçük ve orta ölçekli işletmeler için koşulların yaratılmasının, kamu-özel sektör ortaklığının geliştirilmesinin en alakalı alanlar olduğunu vurgulayan Ceenbekov, “Kırgızistan, hazır giyim sektörü ve tarım gibi sektörlerde iyi bir ihracat potansiyeline sahiptir. Bilindiği gibi, sağlıklı ve kaliteli gıdalara olan tüketici talebi dünya genelinde artmaktadır. İsviçre pazarına organik sebze, meyve, fındık, bal, fasulye tedarik etmeye hazırız. Bu bağlamda, tarım sektöründeki işbirliğinin her iki taraf için de karşılıklı yararlı olabileceğine inanıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Kırgız lider ayrıca, Kırgızistan’da parlamenter demokrasinin gelişiminin sürdüğüne işaret etti.

Görüşmede ayrıca, her iki ülkenin de doğal yetenekleri dikkate alınarak turizm alanında işbirliğinin geliştirilmesinin önemi belirtildi.

Taraflar, ikili işbirliğinin yoğunlaştırılması ve sürdürülmesine duydukları güveni dile getirdiler.

KABAR

Check Also

Bakan Kurum’dan ‘bilinçli su kullanımı’ uyarısı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, koronavirüsle mücadelede hijyen kurallarına uyarken, suyun bilinçli ve tasarruflu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir