Home / HABERLER / Kırgızistan ve Türkiye, vatandaşlara çalışma vizesi maliyetini azalttı

Kırgızistan ve Türkiye, vatandaşlara çalışma vizesi maliyetini azalttı

Kırgızistan ve Türkiye, her iki ülkenin vatandaşları için işgücü vizesi verme maliyetinde karşılıklı bir azalma konusunda anlaştılar.

Kırgızistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, istihdam için yurtdışına seyahat eden Kırgız vatandaşları için elverişli koşullar yaratmak amacıyla, Türk tarafı ile Kırgızistan ve Türkiye vatandaşları için çalışma vizesi alma maliyetini karşılıklı olarak azaltmak için bir anlaşmaya varıldı.

Anlaşma, 6-8 Mayıs tarihlerinde Kırgızistan Dışişleri Bakanı Cengiz Aydarbekov’un Türkiye’ye gerçekleştirdiği resmi ziyareti çerçevesinde, sözlü notlar alışverişi ile güvence altına alınmıştır.

Taraflar, alışma vizelerinin maliyetini karşılıklı olarak Kırgız Cumhuriyeti vatandaşları için 283 dolardan 30 dolara ve Türkiye vatandaşları için 280 dolardan 30 dolara düşürme konusunda anlaştı. Nota anlaşmasına göre, vizelerin verilmesi için indirimli ücret oranları 15 Mayıs 2019 tarihinden itibaren uygulanacak.

Ayrıca, Aydarbekov ve Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 26 Nisan 2011 tarihinde Kırgızistan ve Türkiye hükümetleri arasında imzalanan vatandaşların karşılıklı gezileriyle ilişkin anlaşmaya ek protokolü imzaladı.

Check Also

Hamide Doğangün’den bronz madalya

İsviçre’de düzenlenen Dünya Para Atletizm Grand Prix’sinin beşinci ayağında milli sporcu Hamide Doğangün, bronz madalya …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *