Home / HABERLER / Kırgızistan’da at sütü tedavisi

Kırgızistan’da at sütü tedavisi

Kırgızistan’da baharın gelmesiyle kansızlık, tüberküloz, halsizlik ve diğer kronik hastalıkları at sütü ile tedavi mevsimi başladı.

Eskiden göçebe Kırgızların sağlıklı yaşam kaynağı olarak kullandığı at sütü tedavi mevsimi Mayıs’ta başlıyor ve yaz aylarına kadar devam edecek.

Uzmanlar, ilkbahar otları otlayan atların sütünün kansızlık, tüberküloz, halsizlik ve diğer kronik hastalıklara iyi geldiğini ileri sürüyor. At besleyen vatandaşlar, yaylalara yerleşerek, insanlara at sütü tedavisi uyguluyor.

Celal Abad eyaletindeki Aksı ilçesine bağlı Uluk köyü sakini Oroz Toyçubekov, 9 yıldır at sütü tedavi hizmeti veriyor. Toyçubekov, Kabar Haber Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, bir doktor komşusunun at sütünün sağlığa yararlarını anlatmasının kendini tedavi amaçlı at sütünden yapılan “saamal” adı verilen içecek yapmaya ittiğini söyledi.

İnsanların otlar daha yeni çıkmaya başladığında at sütü içmek için evine gelmeye başladığına işaret eden Toyçubekov, “saamalın” kısrak sütüyle sütün mayalanarak yapıldığı kımızla karışımı olduğunu kaydetti.

Toyçubekov, “Saamal kansızlık, tüberküloz, halsizlik ve diğer kronik hastalıklara çok iyi gelir.” dedi.

Kısrak sütünün günde 8 kere sağdığını ifade eden Toyçubekov, “Atı her sağışta bir litreden fazla süt alıyoruz. Serin havalarda at daha iyi otluyor ve süt daha fazla oluyor.” diye konuştu.

Toyçubekov, müşterilerinin çok olduğunu, bir kişinin günde dört kere saamal içtiğini ifade ederek, “Saamal ayrıca bağışıklığı güçlendirir, özellikle çocukların grip olmasının önlenmesine iyi gelir.” dedi.

Uzmanlar, saamalın kansızlık, tüborküloz, mide, kronik hastalıklara ve diğer hastalıklara iyi geldiğini ileri sürüyor.

At sütünün, inek ve keçi sütünden daha faydalı olduğu biliniyor.

QHA

Check Also

Kırgızistan Genelkurmay Başkanı yurtdışında eğitim görecek olan memurlarla görüştü

Kırgızistan Genelkurmay Başkanı Tüğgeneral Rayımberdi Düyşenbiyev, Rusya ve Kazakistan’ın askeri akademilerinde eğitim görecek olan memurlar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir