Çarşamba , Şubat 26 2020
Home / GÜNDEM / Kırgızistan’da Sivil Havacılık Günü kutlanıyor

Kırgızistan’da Sivil Havacılık Günü kutlanıyor

Kırgızistan’da her yıl 7 Ekim’de Sivil Havacılık Günü kutlanıyor.

Kırgızistan’ın sivil havacılığı, üretim ve sosyal altyapının en önemli bileşenidir; etkin ve sürdürülebilir gelişimi ve işleyişi, ulusal güvenliği ve sürdürülebilir ekonomik büyümeyi sağlamak için bir önkoşuldur.

Manas Uluslararası Havalimanı Açık Anonim Şirketi, Kırgızistan’daki en önemli nakliye şirketlerinden biridir.

Manas, Oş, Issık Göl, Karakol ve Batken havalimanları, uluslararası havalimanları statüsüne sahiptir.

2018’de, yolcuların ulusal hava taşımacılığı hacmi, yüzde 57,1’i uluslararası, yüzde 42,9’u yerli olmak üzere 1,4 milyon kişiye ulaşmıştır.

Havayollarında yolcu taşımacılığından elde edilen gelirler, uluslararası taşımacılık dahil 8,5 milyar som ve yerel 1,6 milyar som olmak üzere 10,1 milyar som olarak gerçekleşti.

Turizm endüstrisinin gelişmesiyle birlikte uluslararası havayollarında yolcu trafiği artmıştır. 2014 yılında yaklaşık 3 milyon kişiye hizmet verilmişse, 2018’in sonunda yolcu trafiği yüzde 16,7 daha fazla olan 3,5 milyon kişiye ulaşmıştır.

Günümzde yurtiçi ve yurtdışı havayollarına Air Manas LLC, Avia Trafik Şirketi LLC ve TEZ JET LLC iç hatları yolcu hizmetleri sunmaktadır.

2018 sonundaki filo 13 uçağa ulaştı.

2018 yılında hava taşımacılığı alanındaki ortalama yıllık çalışan sayısı 1.3 bin kişiye ulaşmıştır ve aynı alandaki bir çalışanın aylık ortalama maaşı 59 bini aşmıştır.

Check Also

Hocalı Katliamı’nı topladığı fotoğraflarla açtığı sergide belgeliyor

Türkiye-Azerbaycan Derneği (TÜRKAZDER) Iğdır Başkanı İlteriş Kağan Taşkınsu, Ermenilerce çocuk, kadın, yaşlı 613 Azerbaycan Türkü’ne …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir