Salı , Haziran 2 2020
Home / HABERLER / Kırgızistan’daki Uluslararası Bisiklet Maratonu’na yaklaşık 150 kişi katılacak

Kırgızistan’daki Uluslararası Bisiklet Maratonu’na yaklaşık 150 kişi katılacak

 Kırgızistan’ın bu yıl ikinci kez ev sahipliği yapacağı Uluslararası Dağ Bisikleti Maratonu’na yaklaşık 150 kişinin katılması bekleniyor.

KABAR Haber Ajansı binasında basın toplantısı düzenleyen Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakan Yardımcısı, Turizm Dairesi Direktörü Maksat Damir Uulu, bu yıl Kırgızistan’da ikinci kez Uluslararası Bisiklet Maratonu düzenleneceğini açıkladı.

Etkinliğin Kırgızistan Turizm Dairesi desteğiyle Silk Road Mountain Race şirketi tarafından organize edildiğini dile getiren Maksat Damir Uulu, “Kırgızistan’da turizmin gelişmesi kapsamında, bu yıl için yaklaşık 40 farklı etkinlik planladık. Bisiklet Maratonu bunlardan biridir.” dedi.

Maratonun 17 Ağustos’ta Bişkek yakınlarında başlayacağını aktaran Maksat Damir Uulu, etkinliğin 31 Ağustos’ta Isık Göl bölgesine bağlı Çolpon Ata kentinde sona ereceğini söyledi.

Silk Road Mountain Race Genel Müdürü Nelson Tris, maraton yarışımcılarının Çüy, Narın ve Isık Göl bölgelerini geçeceğine dikkat çekti.

Nelson Tris, “Bisiklet yarışmasına bu yıl toplamda dümyanın 27 ülkesinden 148 kişi katılacak. Kırgızistan’dan beş kişi yarışa olacak. Bisikletçiler için yolun toplam uzunluğu bin 700 kilometredir.”diye konuştu.

Güvenlik amacıyla yarışmaya özellikle tecrübeli sporcular davet edildiğinin altını çizen Tris, “Bu durumda, tüm konaklama, ekipman ve yemek organizasyonu katılımcıların kendisi tarafından sağlanacak. Katılım ücreti 300 pound, ancak Kırgız halkı için % 50 indirim uygulanmaktadır. Kuruluşun masraflarını ödemek için bu parayı topluyoruz. Toplam bisikletçilere iki ambulans ve beş araba eşlik edecek.”dedi.

Söz konusu etkinliğin ikinci kez Kırgızistan’da düzenlenmesi sebebini açıklayan Nelson Tris, “Burada güzel dağlar, güzel doğa var ve insanların kendileri çok misafirperverdir.”ifadesine yer verdi.

Geçen yıl düzenlenen bisiklet yarışmasına 90 kişi katılmıştı.

KABAR

Check Also

Bakan Kurum’dan ‘bilinçli su kullanımı’ uyarısı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, koronavirüsle mücadelede hijyen kurallarına uyarken, suyun bilinçli ve tasarruflu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir