Cumartesi , Şubat 22 2020
Home / GÜNDEM / Kırgızistan’ın güneyinde “Türk Dünyası Fotoğrafçıların Gözüyle Oş” resim sergisi

Kırgızistan’ın güneyinde “Türk Dünyası Fotoğrafçıların Gözüyle Oş” resim sergisi

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) tarafından “2019 Türk Dünyası Kültür Başkenti” ilan edilen Kırgızistan’ın Oş kentinde, “Türk Dünyası Fotoğrafçıların Gözüyle Oş” konulu fotoğraf sergisi açıldı.

Oş’taki Alımbek Datka Müzesi’nde TÜRKSOY’un adını verdiği “TÜRKSOY 16. Fotoğrafçılar Buluşması” etkinliği kapsamında , “Türk Dünyası Fotoğrafçıların Gözüyle Oş” konulu fotoğraf sergisi kapılarını ziyaretçilere açtı.

Serginin açılış törenine Oş Belediye Başkan Yardımcısı Nurbek Kadırov, TÜRKSOY’un Kırgızistan Temsilcisi Kocobek Kultegin, Oş fotoğrafçıları ve sanat temsilcileri katıldı.

Türkiye’den Zeynel Abidin Yeşilay, KKTC’den Buket Özatay, Azerbaycan’dan Vagif Mughalli, Kırgızistan’dan Alimjan Jorobayev ve Jumahun Şaripov, Kazakistan’dan Bekbol Nuradinov ve Jaksılık Turlubekov, Özbekistan’dan Rustam Talabbayev, Rusya Federasyonu’ndan Aybulat Akbutin, Akmat Vaisiyev ve Şefket Suleymanov ile TÜRKSOY’dan Guler Fedai katılıyor.

Türk halkları arasında kültürel bir köprü kurmak, milli tarihin, kültür ve sanatın, geleneklerin ve göreneklerin gelecek nesillere aktarılması için bir ortam hazırlamak, modern toplumlarda demokratik bir sanat endüstrisi olarak tanınan fotoğraf sanatını desteklemek ve dünyaya Türk sanatının bu sanatta ne kadar güçlü olduğunu göstermek amacıyla açılan sergiye, Türkiye’den Zeynel Abidin Yeşilay, KKTC’den Buket Özatay, Azerbaycan’dan Vagif Mughalli, Kırgızistan’dan Alimjan Jorobayev ve Jumahun Şaripov, Kazakistan’dan Bekbol Nuradinov ve Jaksılık Turlubekov, Özbekistan’dan Rustam Talabbayev, Rusya Federasyonu’ndan Aybulat Akbutin, Akmat Vaisiyev ve Şefket Suleymanov ile TÜRKSOY’dan Guler Fedai katılıyor.

Check Also

Bakan Çavuşoğlu’na Alman mevkidaşı Maas’tan taziye mesajı

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Almanya’nın Hanau kentindeki ırkçı terör saldırısında hayatını kaybeden Türkler için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir