Çarşamba , Şubat 26 2020
Home / GÜNDEM / Merkez Bankası Başkanı, ‘Kırgızistan’da bu yıl ATM sayısı % 6,2 arttı’

Merkez Bankası Başkanı, ‘Kırgızistan’da bu yıl ATM sayısı % 6,2 arttı’

Kırgızistan’da 2019’da ATM sayısı geçen yılın aynı dönemine göre % 6,2 arttı.

KABAR Haber Ajansı binasında basın toplantısı düzenleyen Merkez Bankası Başkanı Tolkunbek Abdıgulov, ülkede ATM’lerin sayısı yüzde 6.2 arttığını söyledi.

Kırgızistan’da bu yıl Cumhurbaşkanı tarafından ilan edilen Bölgesel Kalkınma ve Dijitalleşme Yılı çerçevesinde finansal servislerin otomasyonu ve bölgelere bankacılık ekipmanlarının montajı çalışmaları devam ettiğini dile getiren Abdıgulov, “Geçen yılın aynı dönemine göre, ATM sayısı % 6,2 veya 95 ATM, POS terminalleri ise % 16,6 veya 1 bin 539 adet arttı. Bu yılın sonuna kadar 100 ATM daha teslim edilmesi ve kurulması planlanıyor.” diye konuştu.

Merkez Bankası Başkanı, ülkenin uzak bölgelerinin nüfusuna nakit para sağlamak için, banka kasalarını Celal Abad, Oş ve Narın bölgelerinde 127 köyü kapsayan yerlere taşımak için bir pilot proje uygulandığını ifade etti.

Abdıgulov, “Bu proje aynı zamanda Merkez Bankası’nın, bölgedeki nüfusun ihtiyaçlarına göre gerekli bankacılık ekipmanının daha da yerleştirilmesi konusunda daha doğru haritalar çizmesini sağlayacaktır.” dedi.

Check Also

Hocalı Katliamı’nı topladığı fotoğraflarla açtığı sergide belgeliyor

Türkiye-Azerbaycan Derneği (TÜRKAZDER) Iğdır Başkanı İlteriş Kağan Taşkınsu, Ermenilerce çocuk, kadın, yaşlı 613 Azerbaycan Türkü’ne …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir