Home / SPOR / Halterci / Naim Süleymanoğlu

Naim Süleymanoğlu

Naim Süleymanoğlu 23 Ocak 1967 tarihinde Burgaristan’ın Kırcaali kentinde dünyaya gelmiştir. Bulgaristan göçmeni Türk halter sporcusudur. Halter branşında olimpiyat ve dünya şampiyonudur. Tüm spor otoriteleri Naim Süleymanoğlu’nu tüm zamanların en iyi haltercisi olarak adlandırır.

18 Kasım 2017 tarihinde siroza bağlı karaciğer yetmezliği sebebi ile hayatını kaybeden Naim Süleymanoğlu’nun hayatına ve başarılarına yakından göz atalım.

Güney Kore’nin başkenti Seul’de düzenlenen 1988 Yaz Olimpiyatları’nda silkmede 190, koparmada 152.5 kilogram kaldırarak toplamda 342.5 kilogram kaldırmış ve dünya ve olimpiyat rekoru kırmıştır. Silkmede kaldırdığı kilo kendi ağırlığının 3 katı artı 10 kilogramdır ve bunu başaran dünyadaki tek kişidir.

Naim Süleymanoğlu Türkiye’ye güreş branşı dışında madalya getiren ilk isimdir.

Naim Süleymanoğlı ilk dünya rekorunu 15 yaşında kırdı. 1984, 1985 ve 1986’da dünya çapında yılın haltercisi ünvanını aldı.

1988 Seul, 1992 Barselona ve 1992 Atlanta Olimpiyatları’nın tümünde olimpiyat şampiyonu oldu.

Naim Süleymanoğlu 8 dünya şampiyonluğu ve 46 dünya rekorunu elinde bulundurmaktadır.

1988 yılında Seul’deki performansı dünya çapında bir ün kazanmasını sağlamış ve ünlü Time dergisi Naim Süleymanoğlu’nu aynı yıl kapak yapmıştır.

Naim Süleymanoğlu 1.47 metre boyundadır. Olimpiyatlarda 60 kg klasmanında Türkiye’yi temsil etmiştir.

Naim Süleymanoğlu Bulgaristan’ın, olimpiyatları boykot eden Sovyetler Birliği’nin kararına uyması sebebiyle 1984 Los Angeles Olimpiyatları’na katılamamıştır.

Komünist Bulgaristan yönetimi, Bulgaristan’da yaşayan Türk azınlıklara Bulgar isimleri alma zorunluluğu getirmiş ve Naim Süleymanoğlu, Naum Sulejmanow adını almıştır.

1986 yılında Dünya Kupası Finali için Melbourne’e giden Naim Süleymanoğlu iltica etmiştir ve Türkiye Büyükelçiliği’ne sığınıp vatandaşlık başvurusunda bulunmuştur. Türkiye’ye iltica eden Naim Süleymanoğlu adını da tekrar Naim Süleymanoğlu olarak değiştirmiştir.

1988 Seul Olimpiyatları’nda Türkiye’yi temsil etmek için Turgut Özal hükümeti döneminde Bulgaristan’a 1 milyon dolar ödenerek lisansı alınmıştır. 1989 yılında dünya şampiyonluğu kazanan Naim Süleymanoğlu 22 yaşında emekli oldu fakat altın madalya kazandığı 1992 Barselona Olimpiyatları’ndan bir yıl önce tekrar haltere dönme kararı aldı.

Altın madalya kazandığı 1996 Atlanta Olimpiyatları Naim Süleymanoğlu için jübile zamanıydı. Yunanistan’ı temsil eden rakibi Valerios Leonidis, Naim Süleymanoğlu^nun en büyük rakibiydi. Bu olimpiyatlarda silkmede 187.5 kilogram kaldıran Süleymanoğlu, silkmede 190 kilogram denemesinde başarısız olan rakibini alt etmiş ve yine olimpiyat şampiyonu olmuştur.

1996 Atlanta Olimpiyatları’nı sunan Lynn Jones ‘Tarihteki en muhteşem halter müsabakasına şahit oldunuz’ yorumunu yapmıştır.

2000 Sidney Olimpiyatları’na da katılan Naim Süleymanoğlu 4’üncü madalyası için yarışmış fakat silkmede 145 kilogram ağırlığı kaldıramayarak olimpiyatlara veda etmiştir.

Halterde dünya rekoru kaç kilodur?

2000 ve 2004 yıllarında Uluslararası Halter Federasyonu üyesi olarak seçilmiştir.

2004 yılında düzenlenen yerel seçimlerde Milliyetçi Hareket Partisi’nden İstanbul Büyükçekmece’nin Kıraç beldesi belediye başkanlığına adaylığını koymuş fakat seçilememiştir.

2007 yılında genel seçimlerde yine Milliyetçi Hareket Partisi’nden İstanbul milletvekili adayı olmuş ancak seçilememiştir.

6 Ekim 2017 tarihinde ameliyatla karaciğer nakli yapılan Naim Süleymanoğlu siroza bağlı karaciğer yetmezliği sorunu yaşıyordu.

Karaciğer naklinden sonra beyin kanaması sebebiyle meydana gelen ödem nedeniyle beyin ameliyatına alınan Naim Süleymanoğlu 18 Kasım 2017 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

 

http://www.milliyet.com.tr/naim-suleymanoglu-kimdir–naim-suleymanoglu-rekorlari-hayati-mola-5690/

Check Also

KAZAKİSTAN’DA DÜNYA GÜREŞ ŞAMPİYONASI BAŞLIYOR

Dünya Güreş Şampiyonası, Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan’ın ev sahipliğinde 14 Eylül’de başlıyor. Barys Arena’da gerçekleştirilecek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir