Home / GÜNDEM / Ömürbekova, ‘Kırgızistan, kamu yönetim sisteminde reform yapma yolunda’

Ömürbekova, ‘Kırgızistan, kamu yönetim sisteminde reform yapma yolunda’

Başbakan Yardımcısı Altınay Ömürbekova, “Kırgızistan, kamu yönetim sisteminde reform yapma yolunda.” dedi.

Başbakanlık Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, Ömürbekova, JDS Bursları Projesi kapsamında yüksek lisans programıyla Japonya’daki üniversitelerini kazanan hükümet ve belediye yetkilileriyle bir araya geldi.

Ömürbekova’nın Japonya üniversitelerini kazanan yetkililer ile düzenlediği toplantıya Toplantıya Japonya’nın Bişkek Büyükelçisi Yamamura Yosihiro, JICA’nın Bişkek Daimi Misyonu Başkanı Nemoto Nayuki ve Kırgız Cumhuriyeti Devlet Personel Servisi temsilcileri katıldı.

Toplantıda, Kırgızistan’ın hükümet ve belediye çalışanlarına Japonya’nın önde gelen üniversitelerinde eğitim görme konusunda sağlanan fırsatlar dolayısıyla Japonya hükümetine minnettarlığını dile getiren Başbakan Yardımcısı, söz konusu programın ülkede 2007’den beri faaliyet gösterdiğini hatırlattı.

Günümüzde JDS bursları projesi çerçevesinde 13.grup oluşturulduğuna dikkat çeken Ömürbekova, “Japonya Hükümeti’nin eğitim alanında Kırgızistn’a gösterdiği desteğini takdir ediyoruz. Ayrıca, Kırgız Cumhuriyeti’ndeki Japon Uluslararası İşbirliği Ajansına ve Kırgızistan’daki Japon Uluslararası İşbirliği Merkezine, WDN projesinin başarılı bir şekilde uygulanmasına paha biçilmez katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Japonya’da üniversiteleri kazanan çalışanlara hitap eden Ömürbekova, “Dünyanın en iyi üniversitelerinde bilgi edinmek, Japon kültürünü tanımak ve en iyi uygulamaları öğrenmek için harika fırsatlara sahipsiniz. Kırgızistan’a geri döndüğünüzde, devlet kurumlarının ayrıntılarını iyileştirmek ve devlet sistemini bir bütün olarak yönetmek için bu bilgiyi çalışmanıza getireceğinize eminiz.” ifadelerini kullandı.

Başbakan Yardımcısı, “Ülkemiz kamu yönetim sisteminde reform yapma yolundadır. Hedeflere ulaşmak için acil sorun, nitelikli bir uzman personel kadrosu, yeni bir personel formatı, öncelikli alanlarda profesyonelce çalışabilen, modern zorluklara cevap verebilecek bir personelin oluşturulmasıdır.” diye kaydetti.

Ömürbekova, JDS projesinin giderek daha fazla mezununun kamu yönetim sistemindeki kilit pozisyonlarda bulunduğunu belirterek, bunun projenin etkili olduğunu, amaç ve hedeflerine ulaşıldığını gösterdiğini vurguladı.

Check Also

Malatyalı yatırımcılara Kazakistan fırsatı anlatıldı

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen toplantı ile Kazakistan’ın yatırım fırsatları Malatyalı iş adamlarına …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir