Home / HABERLER / Orta Asya liderlerinden Kırgızistan’a Zafer Günü mesajı

Orta Asya liderlerinden Kırgızistan’a Zafer Günü mesajı

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Türkmenistan lideri Gurbanguli Berdimuhammedov ve Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, 2. Dünya Savaşı’nda Sovyetler Birliği’nin Nazi Almanyası’nı mağlup etmesinin 74.yıl dönümü dolayısıyla Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov’a ve Kırgızistan halkına tebrik mesajı yolladı.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, Orta Asya liderleri, Ceenbekov’a sağlık ve devlet faaliyetlernde başarılar, Kırgızistan gazilerine mutluluk, refah ve uzun ömür dilediler.

Kasım Cömert Tokayev’in tebrik mesajında, “Bu günde, kendi hayatları pahasına, bizim ve gelecek kuşaklar için zafere girenlerin isimlerini hatırlamaktan gurur duyuyoruz. Büyük Zafer Bayramı sonsuza dek halklarımızın birlik ve beraberliğinin bir sembolü olarak kalacaktır. Eşsiz bir başarı ve mağlup etmiş bir faşizmi gerçekleştiren kahramanlara haraç öder ve en içten teşekkürlerimizi sunarız. Kazakistan ve Kırgızistan halkları arasında, savaş yıllarının sert sıkıntılarında sertleşen güçlü dostluk bağları, devletlerimiz arasındaki stratejik ortaklık için sağlam bir temel olarak hizmet vermeye devam edecektir.” ifadelerine yer verildi.

Özbekistan lideri Mirziyoyev’in kutlama mesajında, “Sizi ve Kırgız Cumhuriyeti’nin dost canlısı insanları faşizme karşı kazandığımız 74. yıldönümünde en içten tebrik ediyorum. 9 Mayıs, bu kanlı savaşta tüm insanlık adına yan yana savaşan tüm halklar için kutsal bir bayramdır. Bugün, Kırgız-Özbek dostluk ilişkilerini güçlendirmeyi, iyi komşuluk ve stratejik ortaklığı hedefleyerek, bölgemizde barış ve istikrarı sağlamayı amaçlayan yapıcı çalışmalarımızla, onların yararına layık olmaya çalışıyoruz.” diye kaydedildi.

Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhammedov’un mesajında, “Zafer Bayramı, barış içinde bir arada yaşama, iyi niyet ve hümanizm fikrini ilan eden parlak bir bayramdır. Bu önemli günde, savaş cephelerinde omuz omuza cesurca savaşan ve arkada, gelecek nesillerin mutlu yaşamı ve tüm insanlığın özgürlüğü adına özverili bir şekilde çalışan ortak kahramanlarımıza büyük saygı duyuyoruz. Ülkelerimiz arasındaki dostluğun ve çok yönlü işbirliğinin daha da güçlendirilmesi için sağlam bir temel teşkil etmeye devam edeceğine inanıyorum.” ifadeleri kullanıldı.

 

Tacikistan Cumhurbaşkanı Rahman, Ceenbekov’a ve Kırgızistan halkına ilettiği tebrik mesajında, “Halklarımız savaş alanlarında ve Büyük Vatanseverlik Savaşı’nın arkasında birlik, cesaret ve eşsiz bir kahramanlık gösterdiler, faşizmi yendiler, böylece gelecek nesiller için özgürlük ve barışı savundular. Görkemli başarıları sonsuza dek hafızamızda kalacaktır. Ortak çabalarla, Tacikistan ve Kırgızistan arasındaki savaş yıllarında yaşadığımız kapsamlı gelişme ve karşılıklı yarar sağlayan işbirliğinin güçlendirilmesi adına dostluk ilişkileri ve halklarımızın kardeşliği ilişkilerinin şiddetli testlerini artıracağımızdan eminim.” ifadeleri kullanıldı.

Check Also

17 AĞUSTOS DEPREMİNİN KURBANLARI, FELAKETİN 20. YILINDA DUALARLA ANILDI

Bugün, Türkiye’de yakın tarihin en büyük trajedilerinden biri olarak gösterilen 17 Ağustos 1999 tarihinin 20. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir