Pazartesi , Haziran 1 2020
Home / HABERLER / Oş, Pilav Festivali’ne ev sahipliği yaptı

Oş, Pilav Festivali’ne ev sahipliği yaptı

Kırgızistan’ın güney başkenti Oş’ta ilk kez Pilav Festivali düzenlendi.

Kırgızistan’ın pirinç yetiştiren bölgelerinin ana yemeğini pişirmenin ulusal gelenekleri ve pişirme özellikleri hakkında bilgilendirmek amacıyla gerçekleştirilen etkinlik Oş Ulusal Dram Tiyatrosu önünde yapıldı.

200 kişinin ziyaret ettiği mutfak etkinliğin ana katılımcıları Özgön, Nookat, Aravan, Kara Suu ilçeleri, Oş kenti, pirinç çiftçisinde ve Oş bölgesinde yaşayanlarda halka açık yemek temsilcileri oldu.

Kırgızistan’ın güney bölgelerindeki pilav, masanın en çok tercih edilen yemeği ve pilavın hazırlanmasında her bir bölgede kendi tariflerine göre kendi pirinç çeşitlerini kullanırlar. Festival, ülkenin farklı bölgelerinden şefleri davet etti, bu nedenle festivalin misafirleri bu lezzetli yemeğin birçok türünü tatma fırsatını buldu. Festivalin katılımcıları arasında kentin turistleri de vardı.

Festival hakkında izlenimlerini paylaşan Avustralya’dan Vicki Martin, “Çok şanslıydık, şans eseri bu parlak etkinliğe geldik. Ulusal yemek pişirmenin zor ve etkileyici sürecini kendi gözlerimizle görmek eşsiz bir fırsattı.” dedi.

“En İyi Pilav” adaylığında yarışmanın galipleri Oş, Kızıl Kıya ve Özgön kentlerinden katılımcılar oldu.

Etkinliğin programı ayrıca bölgedeki en iyi şeflerin usta sınıflarını ve mutfak sırlarını gösterdi ve mevcut pirinç çiftçilerine farklı pirinç çeşitlerinin başlıca avantajları ve bu ürünün bölgesel ekonominin gelişimindeki rolü hakkında bilgi verildi.

Festivalin ana başarısı, yerli pirincin konumlandırılması ve markalanması, misafirperverlik kültürüne aşina olma, Oş bölgesindeki pirinç çiftçilerinin potansiyelini güçlendirme, yemek pişirme sanatını destekleme, ulusal değerleri koruma ve halkımızın kültürel mirasına saygı göstermektir.

KABAR

Check Also

Bakan Kurum’dan ‘bilinçli su kullanımı’ uyarısı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, koronavirüsle mücadelede hijyen kurallarına uyarken, suyun bilinçli ve tasarruflu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir