Home / HABERLER / Oş’ta Türk Devletlerinin Uluslararası Etnik Dansları Festivali

Oş’ta Türk Devletlerinin Uluslararası Etnik Dansları Festivali

 Kırgızistan’ın ikinci büyük şehri Oş’un Sultan İbraimov adını taşıyan Oş Ulusal Dram Tiyatrosu’nda Türk devletlerinden gelen dans gruplarının katılımıyla büyük bir konser düzenlendi.

“Oş, 2019 Türk Dünyası Kültür Başkenti” etkinliği çerçevesinde düzenlenen konsere Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakanı Azamat Camankulov, Oş İl Meclis Başkanı Caparbek Ormonov, sanat ve kültür temsilcileri, gönüllüler ve 9 Türk devletlerinden gelen temsilciler katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Oş Belediye Başkanı Taalaybek Sarıbaşov, antik şehir Oş’ta düzenlenen etkinliklere katılmak üzere gelen konuklara teşekkür etti.

Sarıbaşov, burada yaptığı konuşmaında güney başkentin söz konusu projeye katılımı, Türk dili konuşan ülkeler ile ilişkileri ve dostluğu geliştirmede ve çeşitli alanlarda ortak projeleri hayata geçirmede önemli bir adım olduğunu vurguladı.

Oş Belediye Başkanı ayrıca, “Oş, 2019 Türk Dünyası Kültür Başkenti” etkinliğini organize etmede emeği geçenleri Teşekkür Belgesi ile ödüllendirdi.

Öte yandan, daha önce Oş şehrinde organize edilen uluslararası dans festivalinde 1.-3.lüğü kazananlar TÜRKSOY sertifikaları ile ödüllendirildi.

Söz konusu etkinliğe Azerbaycan, Bosna, Kazakistan, Makedonya, Rusya, Sırbistan, Türkmenistan, Türkiye, Özbekistan ve diğer ülkelern temsilcileri yanı sıra Kırgızistan’ınher bölgesinden temsilciler katıldı.

Check Also

17 AĞUSTOS DEPREMİNİN KURBANLARI, FELAKETİN 20. YILINDA DUALARLA ANILDI

Bugün, Türkiye’de yakın tarihin en büyük trajedilerinden biri olarak gösterilen 17 Ağustos 1999 tarihinin 20. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir