Home / SANAT VE KÜLTÜR / Edebiyat / Ramiz Rövşən

Ramiz Rövşən

Ramiz Memmedali oğlu Ruşen 15 Aralık 1946 yılında Bakü’nün Emircan kasabasında doğdu. İlk ve orta öğrenimi Surahanı ilçesindeki 208 numaralı okulunda tamamladıktan sonra ilk lisans eğitimini 1964-1969 yılları arasında Azerbaycan Devlet Üniversitesinin Filoloji Fakültesinde, ikincini ise 1976-1978 yılları arasında Moskova’daki Yüksek Senaryo Kurslarında bitirdi.

1971-1987 yy. arasında Cafer Cabbarlı adına “Azerbaycanfilm” stüdyosunda çeşitli görevlerde çalıştı, 1987-1992 yy. ise aynı kurumda baş editör görevini üstlendi. Çalışma faaliyetini daha sonra Azerbaycan Tercüme Merkezi’nde baş editör konumunda (1992-2009) devam ettirdi. 2009 yılından itibaren günümüze kadar aynı merkezde Edebi Yayınlar Bölüm Başkan danışmanı görevini yürütmektedir.

Şairin çeşitli yıllarda “Bir Yağmurlu Şiir”, “Gök Yüzü Taş Barındırmaz”, “Kelebek Kanatları”, “Gidelim Biz Olmayan Yere”, “Nefes-Kitaplar Kitabı” adlı şiir kitapları Azerbaycan, Türkiye ve İran’da yayınlanmış; kalemine ait senaryolarla çok sayıda film ve belgesel çekilmiştir. Eserleri Sovyet Cumhuriyetleri dilleri dışında İngiliz, Alman, Fransız, Leh, Bulgar ve İspanyol dillerine tercüme edilmiştir. Ramiz Ruşen Azerbaycan Yazarlar Birliği Yönetim Kurulu üyesidir.

Check Also

Refik Halit Karay

Refik Halit Karay 1888 yılında İstanbul’da doğmuştur. Galatasaray Lisesi’nde ve Hukuk Fakültesinde eğitim alan sanatçı, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir