Çarşamba , Şubat 26 2020
Home / GÜNDEM / TSK, SURİYE VE IRAK’IN KUZEYİNE OPERASYON BAŞLATTI

TSK, SURİYE VE IRAK’IN KUZEYİNE OPERASYON BAŞLATTI

ABD ile 7 Ekim 2019’da akşam saatlerinde karşılıklı tartışmalara varan Türkiye’nin Irak ve Suriye’nin kuzeyinde bulunan terör örgütü yapılanmasına sınır ötesi operasyonu başladı. Türk Hava Kuvvetlerine ait savaş uçakları Irak-Suriye sınır kapısı Semelka’daki teröristlere giden yardım konvoylarının geçtiği köprüleri vurdu. Türkiye uzun süredir, Fırat’ın doğusunda yuvalanan terör örgütüne yönelik operasyon planlıyordu.

Gelen ilk bilgilere göre, Suriye-Irak arasında bulunan sınır kapısı Semelka’da iki adet geçici kurulan köprünün vurulduğu bildirildi. Ayrıca bazı kaynaklardan alınan bilgilere göre, Irak’tan Suriye’ye doğru geçen terör örgütüyle ilişkili bir konvoyun vurulduğu ve en az 5 teröristin etkisiz hale getirildiği ifade ediliyor.

KARA HAREKATI BAŞLADI MI?

Öte yandan bölgeden gelen bilgilere göre, Türk ordusuna ait zırhlı araçların Gaziantep Karkamış sınır kapısından Suriye’nin Cerablus ilçesine geçtiği ve Mümbiç’e doğru ilerlediği bildiriliyor.

Reuters ajansının abonelerine servis ettiği gelişmelerde ise, bölgede hava keşifi yapmak isteyen ABD Hava Kuvvetlerine ait F-16 savaş uçaklarına Rusya Hava Kuvvetlerine ait MIG-29 savaş uçakları tarafından önleme yapıldı.

BEYAZ SARAY’DAN İLK AÇIKLAMA

Operasyonun başlamasının ardından Vaşington’dan ne açıklama geleceği de merakla bekleniyordu. Beyaz Saray’dan gelen ilk açıklama Al-Arabiya tarafından duyurularak, “Sivillerin güvenliğinden ve insani yardımlardan Türkiye sorumlu olacak” ifadeleri kullanıldı.

Check Also

Kazakistan, yenilenebilir enerjiden 3 milyar kilovatsaat elektrik üretecek

Kazakistan Enerji Bakanı Nurlan Nogayev, bu yıl yenilenebilir enerji kaynaklarından 3 milyar kilovatsaat elektrik üretmeyi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir