Pazartesi , Haziran 1 2020
Home / HABERLER / TÜRKİSTAN’I İŞGAL EDEN ROMANOVLARIN SON ÇARI ADINA ÖZBEKİSTAN’DA MÜZE AÇILIYOR

TÜRKİSTAN’I İŞGAL EDEN ROMANOVLARIN SON ÇARI ADINA ÖZBEKİSTAN’DA MÜZE AÇILIYOR

Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te bulunan Rus Çarı II. Nikolay’ın kaldığı sarayın, müzeye dönüştürüleceği öğrenildi.

Müzede Romanov hanedanının son Çarı II. Nikolay’a ait sanat eserlerinin sergileneceği öğrenildi. Nikolay’ın, Taşkent’te bulunan eski sarayı müze için tahsis edilecek.

Müzenin açılacağına dair haberi Özbekistan Kültür ve Medeniyet Bakanı Bahtiyar Seyfullayev onayladı. Bakan Seyfullayev, II. Nikolay’a ait sanat koleksiyonunun, müzenin esas bölümünü oluşturacağını belirtti.

Nikolay’ın Taşkent’te inşa ettirdiği saray mimar Vilgelm Geynselman ve Aleksei Benois tarafından 1891 yılında tamamlandı. Sovyetler döneminde ise bu sara Cumhuriyet Pionnerler Sarayı olarak kullanıldı.

TÜRKİSTAN İŞGALCİSİ, SÖMÜRGECİ ROMANOV AİLESİ

Romanovlar 1613 yılından itibaren Rusya İmparatorluğu’nun hanedan ailesi konumuna eriştiler. 17. yüzyılda Ruslar İdil havzasını aşarak Sibirya’ya ve Orta Asya’ya yayılmaya başladılar.

Romanov Çarları Sibirya ve Orta Asya üzerinde Batı Avrupa sömürgeciliğini uygulama çabası içerisine girdiler. Özellikle I. Petro devrinde Orta Asya’da büyük bir genişleme hareketi başladı. Petro, Hiva Hanlığı’na başarısız bir saldırı girişiminde bulundu.

18’inci yüzyılda Romanovlar Orta Asya ve İdil havzasındaki Tatar Başkırt toplulukları ayırmak için Uralsk, Orenburg (Irınbur), Omsk gibi şehirleri Ruslaştırıp kale-üs olarak kullandılar.

19’uncu yüzyılda ise Romanovlar Kıpçak bozkırının güneyine doğru Türkistan havzasında işgal hareketine başladı. Bu yüzyılın ortalarına gelindiğinde Sırderya hattı üzerinde yeni bir sınır ve üs hattı kurdular.

Rusların işgal etmediği Buhara ve Hokand hanlıkları da 19’uncu yüzyılın ikinci yarısından itibaren de facto olarak bağımsızlıklarını yitirdiler.

Romanovlar, Türkistan’da Tatar-Başkırt yurtlarında olduğu gibi Rus kolonizasyonu ve sömürgecilik zulümlerini bir strateji olarak yıllar boyunca uyguladılar.

Check Also

Bakan Kurum’dan ‘bilinçli su kullanımı’ uyarısı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, koronavirüsle mücadelede hijyen kurallarına uyarken, suyun bilinçli ve tasarruflu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir