TÜRKİYELİ GÜRCÜLERDEN “BU YAZI GÜRCİSTAN’DA GEÇİR” KAMPANYASINA TAM DESTEK

Türkiye’de bulunan Gürcü diasporası, Rusya’nın Gürcistan’da gerçekleştirdiği meclis krizi ve halkın tepkilerine kayıtsız kalmadı.

Türkiyeli Gürcüler, Rusya karşıtı gösteriler sonrası Putin’in, Rusya’dan Gürcistan’a seyahatleri engellemesine karşı başlatılan “Haydi bu yazı Gürcistan’da geçirelim” kampanyasına desteklerini bildirdi. Söz konusu bildiride şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye Kamuoyuna! Gürcistan Parlamentosunun ev sahipliğini yaptığı Ortodoks Parlamenterler Asamblesi toplantısında açılış konuşmasını yapması için dönem başkanı Rus milletvekili Sergey Gavrilov’un, Gürcistan parlamento binasında meclis başkanı koltuğuna oturtulması ve bu asamblenin meclisteki toplantısını yönetmesi, Rus ordusunun 2008 yılında Gürcistan’ı yeniden işgal etmesi ve işgalini devam etmesinin öfkesini taşıyan Gürcistan halkını ayağa kaldırdı.

Halkın gösterilerinin ardından, Ortodoks Parlamenterler Asamblesi toplantısına izin veren parlamento başkanı istifa etmek zorunda kaldı. Bunun ardından, Rusya’nın müeyyideleri gelmeye başladı. Putin’nin kararnamesiyle uçak seferleri iptal edilip; Rus turistlerin Gürcistan’a gitmelerinin engellenmesi, rezervasyonların iptaline yol açtı. Buna karşı da bütün dünyada Gürcistan’a #visitGeorgia , #spendyoursummerinGeorgia adı altında destek kampanyaları başlatıldı.

Tam da bu sırada biz Türkiyeli Gürcüler ve Gürcistan dostları diyoruz ki: Haydi Türkiye, hep beraber Gürcistan’a destek olalım! Gürcistan halkını, komşularımızı, akrabalarımızı yalnız bırakmayalım ve bu müeyyideleri boşa çıkaralım! Ülkeyi ziyaret ederek, tatilimizi orada geçirerek, özellikle Rusya’nın yasak koyduğu ürünleri tercih ederek Gürcistan’ın özgürlüğünü ve bağımsızlığını destekleyelim.   Gürcistan’dan bizlere iletilen davet: ‘Değerli dostlar, sizleri her zaman Gürcistan’a davet ediyoruz… Şimdi desteğinize daha çok ihtiyacımız var… Gerçekten çok güzel ve renkli bir ülkeye sahibiz… Gürcistan’ı tüm sene boyunca gezebilirsiniz, ama ülkemiz yazın inanılmazdır: Deniz mi istersiniz? Dağ mı? Dünyaca ünlü pop şarkıcıların konserlerini mi? Halk dansları gösterileri mi?! Lezzetli sofralar mı istersiniz, yoksa güzel sofra âdetleri mi? Misafirperverlik mi? Yoksa tarihi yerler mi görmek istersiniz? Kısaca söylersek, Gürcistan işte budur… Yaz tatilinizi Gürcistan’da geçirin! Bizi destekleyin! Sizi ülkemize bekliyoruz…’

Biz de, bu bildiriye imza atanlar olarak, bu içten daveti çevremize yayalım, davete icabet edelim diyoruz. Türkiyeli Gürcüler adına;

Türk-Gürcü Eğitim ve Kültür Vakfı

Beykoz Batum Gürcü Kültür Derneği

Boğazköy Gürcü Kültür ve Turizm Dernegi

Bursa Batum ve Havalisi Kültür Yardımlaşma Derneği

Cumhuriyet Köyü Yaşatma Güzelleştirme ve Kalkındırma Derneği

Gemlik Acara Gürcüleri Kültür ve Dayanışma Derneği

Gölcük Kafkas Kültür ve Dayanışma Derneği

Gürcü Dil Merkezi

Gürcü Evi “Galaktion”

Gürcü Kafe & Restoran

Gürcü Kültür Evi Derneği

Gürcü Kültür Merkezi Derneği

Gürcü Sanat Evi

Hayriye Köyü Gürcü Kültür ve Turizm Derneği

İnegol Kafkas Folklor ve Kültür Derneği

İzmir Gürcü Dostluk Derneği

Orhangazi Kafkas Kültür ve Dayanışma Derneği

Sakarya Kartvel Gürcü Laz Kültür Derneği

Salıpazarı Batum Acara Gürcü Dayanışma Derneği

Şota Rustaveli Kültür Merkezi

QHA

TÜRKİYELİ GÜRCÜLERDEN “BU YAZI GÜRCİSTAN’DA GEÇİR” KAMPANYASINA TAM DESTEK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön