Pazartesi , Haziran 1 2020
Home / HABERLER / Türkmen Lideri’ne tebrikler ve Türkmenistan’dan Letonya’ya kutlama

Türkmen Lideri’ne tebrikler ve Türkmenistan’dan Letonya’ya kutlama

Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae in ve Uluslararası Türk Kültür Örgütü (TÜRKSOY) Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Türkmenistan Devlet Başkanı’na doğum günü vesilesiyle tebrik mesajı gönderdi. Türkmenistan Devlet Başkanı ise, Egilu Levitsu, Letonya Cumhurbaşkanı görevini seçilmesi dolayısıyla tebrik etti.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Türkmen Lideri’ne gönderdiği mesajında kardeş Türkmenistan’ın, uluslararası TÜRKSOY örgütünün aktif üyelerinden birisi olduğunu kaydetti.  Örgütün faaliyetlerinin uygulanmasında, özellikle Türkmenistan ile işbirliğinin geliştirilmesinde sürekli destek ve yardım için Türkmen Lideri’ne teşekkür eden Kaseinov, Türkmenistan Devlet Başkanı’nın kardeş Türkmen halkının tarihi, kültürü, sanatı, ve sosyal hayatı hakkındaki değerli çalışmaları ve kitapları hakkında bilgi almaktan özellikle memnun olduklarını ifade etti.

Kaseinov, bu kitapların çok eskilere dayanan ticari ve kültürel bağları olan Türk dünyasının diğer halklarının tarihi, kültürü, sosyal ve manevi değerlerini ortaya koyduğunu belirtti. TÜRKSOY olarak Türkmen Lideri’nin birkaç kitabını Türkçe yayınlamaktan son derece büyük bir mutluluk duyduklarını söyleyen Kaseinov, Devlet Başkanı’na sağlık ve büyük başarılar,  Türkmenistan’ın kardeş halkına barış ve refah dileklerini iletti.

Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae in ise mesajında  bu sene Nisan ayında düzenlenen Türkmenistan ziyareti sırasında Türkmenistan Devlet Başkanı ile güven ve arkadaşlık kurmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti. Güzel Aşkabat şehrinde ve iki ülke arasındaki başarılı işbirliğinin bir sembolü olan Kiyanly’deki  gaz-kimya tesislerinde sıcak misafirperverlik için teşekkür eden Güney Kore Cumhurbaşkanı, Türkmen Lideri’nin bilgeliği ve işbirliğini geliştirme konusundaki ortak çabaları sayesinde, Türkmenistan ziyaret sırasında kararlaştırılan çeşitli projeleri uygulamakla Türkmenistan ile Güney Kore’nin ortak refah elde edeceğini kaydetti.

ATAVATAN

Check Also

Bakan Kurum’dan ‘bilinçli su kullanımı’ uyarısı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, koronavirüsle mücadelede hijyen kurallarına uyarken, suyun bilinçli ve tasarruflu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir