Salı , Haziran 2 2020
Home / HABERLER / “Türkmen Ressamların Fırçasından Türkiye” Resim Sergisi

“Türkmen Ressamların Fırçasından Türkiye” Resim Sergisi

Türkmen ressamlar Karabük ve Çankırı’yı tuvale aktardı.

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat Güzel Sanatlar Müzesi’nde açılan resim sergisinde, Türkmen ressamlar Allamurat Muhammedov, Kakabay Gullayev, Hocamuhammet Çüriyev, Gülnaz Rozıkulova, Ahmet Hallıyev ve Berdigulu Amansahedov’un eserleri sergileniyor.

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkmenistan Kültür Bakanlığı ve Türkmenistan Dışişleri Bakanlığının işbirliği ile  Aşkabat Büyükelçiliği tarafından yürütülmekte olan “Türkmen Ressamların Fırçasından Türkiye” projesi, bu yıl Karabük ve Çankırı şehirlerini kapsamına aldı.

Türkmen sanatçılar resimlerinde, Çankırı ve Karabük şehirlerine ait kültürel değerleri, doğal güzellikleri, kırsal manzaraları, kadim mimari ve tarihi zenginlikleri yansıtıyor.

 Türkmen ressamlar, çam ormanları, safran çiçeği, geleneksel Safranbolu evleri ve lokumuyla  tanınan Karabük’ün UNESCO’nun “Dünya Miras Kenti” olarak ilan ettiği Safranbolu ile Çamlık Doğal Parkı ile  Çankırı’nın  kaya tuzu mağaraları, tabiat anıtları, Selçuklu ve Osmanlı eserleri, ayrıca Roma ve Bizans dönemi kalıntıları  izlenimlerini, fırçalarıyla Türkmen halkına aktarıyor.

Sergide Türkmen ressamların  tarihi ve doğal güzellikleriyle Çankırı ve Karabük illerimize ilişkin duygu ve izlenimlerini yansıttıkları 86 yağlı boya tablosu sergileniyor.

Diplomatik  temsilciler, medya mensupları, Türk ve Türkmen vatandaşların katıldığı sergi açılışında bir konuşma yapan Aşkabat Büyükelçisi Mustafa Kapucu, Türkmen-Türk ortak kültür ve sanat projesi olan “Türkmen ressamların fırçasından Türkiye” nin, 2007 yılından bu yana Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Büyükelçiliğimiz tarafından, Türkmenistan Kültür ve Dışişleri Bakanlıklarının işbirliğiyle yürütüldüğünü belirtti.

Bu proje kapsamında, Türkmen ressamlar tarafından bugüne kadar 19 şehrimizin resmedildiğini ifade eden Kapucu,  Türkmen ressamların bu yılki ilham kaynağının, Karabük ve Çankırı İllerimiz olduğunu  belirtti.

Sözkonusu projenin iki ülke arasındaki kültürel ilişkilere katkısını sürdüreceğini vurgulayan Büyükelçi Kapucu, 8-15 Mayıs 2018 tarihlerinde Çankırı ve Karabük illerimizi ziyaret ederek atölye çalışmalarını yapan Türkmen ressamların, bu illerimizin Valilikleri tarafından ağırlandığını ve serginin bu yıl sonbaharda Karabük ve Çankırıda da açılacağını sözlerine ekledi.

Serginin açılışında bir konuşma yapan ve TRT mikrofonlarına ropörtaj veren Çankırı Vali Yardımcısı Abdullah Aslaner, Aşkabat’ta bulunmaktan büyük memnuniyet duyduğunu, Çankırı Valiliği olarak, iki kardeş halk arasındaki tarihi ve kültürel ortaklıklara katkı sunmaya her zaman hazır olduklarını ifade etti.

TRT’ye konuşan Türkmen ressamlar da, Türkiye’de böyle bir proje içinde yer almaktan mutluluk duyduklarını, Türkiye’dev büyük bir yakınlık ve konukseverlikle karşılandıklarını ve türkiye’nin tarihi ve kültürel zenginliğinden çok etkilendiklerini ifade ettiler.

Check Also

Bakan Kurum’dan ‘bilinçli su kullanımı’ uyarısı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, koronavirüsle mücadelede hijyen kurallarına uyarken, suyun bilinçli ve tasarruflu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir