Home / HABERLER / Türkmen Ses Sanatçısı Necmettin Aşık Vefat Etti

Türkmen Ses Sanatçısı Necmettin Aşık Vefat Etti

Türkmen halk ses sanatçılarından Necmettin Rauf Necim 68 yaşında vefat etti.

Halk arasında Necmettin Aşık olarak bilinen ses sanatçısI Necmettin Rauf Necim,dün gece vefat etti. Sanatçı Aşık,Kerkük’ün Bulak mahallesindeki Şeyh Muhittin mezarlığında toprağa verildi.

Türkmen halk ses sanatçılarından Necmettin Rauf Necim,1951 senesinde Kerkük’Ün Bulak mahallesinde dünya gözlerini açmıştı.

Halk sanatçısı Aşık,Türkmen sanatına tutukundu.Türkmen makam ve horyatlarını güzelce icra ederdi.bunlarda rast, sega, bayat ve Nehavand. ayıca , horyat usullerimizden ise, MazanBeşiri, Muhalif,Kurde ve deli hasanı horyatlarını güzelce icra ederdi.

Yetmişli yılların başında yıldızı parlayan sanatçı Aşık,ustası olan merhuk Sıddık Bende Gaffur’un etkisi altında kalmıştı.Aşık,ses sanatçıları Haba , Kerim Osman,yaşar izzettin ve diğer ses sanatçılarıyla birlite çok sayıda halk törenlerine katıldı.

Sanatçı Necmettin Aşık,2011-2012 yıllarında Türkmeneli Televizyonunda sunulan dedeler yadigarı programına defalarca katılmıştı.

Merhum ses sanatçısı Necmettin Aşık, Kerkük’ün Piryadi semtinde bulunan El Aksa camisinde bugünden itibaren fatiha meclisi düzenleniyor.

 

 

Check Also

BDT Sağlık İşbirliği Konseyi Aşkabat’ta toplandı

Bağımsız Devletler Topluluğu Sağlık İşbirliği Konseyi, bu yılki toplantısını, Türkmenistan’ın başkenti Aşkabatt’ta yaptı. “Sağlık İçin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir