Home / HABERLER / Türkmenistan ekonomisinde istikrarlı büyüme

Türkmenistan ekonomisinde istikrarlı büyüme

 Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, video-konferans eşliğinde Bakanlar Kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda, ülkede Ocak-Mayıs aylarındaki ekonomik göstergeler değerlendirildi. Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları sırasıyla kendi sorumlu oldukları sektörlerdeki büyüme rakamlarını açıkladı.

Söz konusu dönemdeki raporlara göre, sanayide büyüme oranı yüzde 4, ulaştırma ve haberleşme sektöründe yüzde 10,1, ticarette yüzde 11,8, tarımda yüzde 3,5 hizmet sektöründe  yüzde 8 oranında gelişti oldu. İnşaat sektöründe de olumlu büyüme rakamları gözlemlendi. 2018 yılında aynı döneme göre beş aylık perakende ciro hacmi yüzde 19,1 oranında artmıştır.

Sonuç olarak, Ocak-Mayıs aylarında, ülkenin devlet bütçesinin gelir kısmı 7,53 milyar manat, gider kısmı ise 7,49 milyar manat olarak belirlendi.

Ticaret ve Dış Ekonomik İlişkiler Bakanlığı’na göre, ilk beş aydaki ticaret hacmindeki büyüme yüzde 24 olarak gerçekleşti. Aynı zamanda, perakende ticaret cirosu yüzde 24,4, toptan satış yüzde 23,6 oranında artmıştır. Üretim hacmi yüzde 14,4 arttı.

Devlet Emtia ve Hammadde Borsası’nda 12 bin 681 kontrata imza atıldı. Ticaret ve Sanayi Odası tarafından sunulan hizmet hacmi yüzde 26,5 oranında artmıştır. 6 sergi ve 6 konferans düzenlendi.

Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği’nin işletmeleri, sanayi üretimini yüzde 21,8, tarım ve gıda sektörünü yüzde 4,9 oranında artırdı.

Girişimciliğe devlet desteği sayesinde Ocak-Mayıs aylarında ekonominin özel sektöründen gıda ihracatı yüzde 26,2, sanayi malları yüzde 3,3 arttı.

TÜRKMEN LİDERİ’NİN DEĞERLENDİRİLMESİ

Raporları dinledikten sonra Türkmenistan Devlet Başkanı, Ocak-Mayıs aylarını değerlendirdi. İlk olarak 31 Mayıs tarihinde Aşkabat’ta düzenlenen Bağımsız Devletler Topluluğu’na üye ülkelerin Hükümet Başkanları (Başbakanlar) Zirvesi’nin uluslararası gözlemciler ve toplantıya katılan heyetlerin değerlendirmesine göre, üst düzeyde yapıldığını söyleyen Türkmen Lider, bu organizasyonlukta emeğe geçenlere teşekkür etti.

Küresel ekonomik krizin devam ettiği dönemde Türkmenistan’da istikrarlı bir büyüme sağlandığına dikkat çeken Türkmen Lider, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’daki büyüme rakamının 6,2 oranında tutulduğunu belirtti.

Söz konusu dönemde yerli ürünlerin ihracatının yüzde 14 oranda arttığına dikkat çeken Devlet Başkanı, aynı zamanda ithalatın yüzde 20 oranda azaldığını belirtti.

5 ay içerisinde ülkede çok sayıda üretim tesisleri, konutlar, kreşler, okullar ve mağazaların açıldığını belirten Devlet Başkanı, Ahal vilayetinin yeni idari merkezinin inşasına başlandığını, Aşkabat’ın kuzey bölgesinde yeni bir kentin inşa edilmesi için çalışmaların yapıldığını ifade etti.

Ahal ve Balkan vilayetlerinde yeni kasabaların inşasına başlandığını söyleyen Devlet Başkanı, Meclis Başkanı’na 26 Haziran’da Lebap, 27 Haziran’da Mari ve 28 Haziran’da Daşoğuz vilayetinde yeni kasabaların temel atma törenlerinin yapılması konusunda talimatlar verdi.

ATAVATAN

Check Also

Malatyalı yatırımcılara Kazakistan fırsatı anlatıldı

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen toplantı ile Kazakistan’ın yatırım fırsatları Malatyalı iş adamlarına …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir