Home / HABERLER / Türkmenistan, Karakum çölünün merkezinde modern köy kuruyor

Türkmenistan, Karakum çölünün merkezinde modern köy kuruyor

Türkmenistan Hükümeti, ülkenin batısındaki Balkan vilayetinin Serdar ilçesinin kapsamında Karakum çölünün merkezinde modern köy inşa edecek. Bu köy projesi, Türkmenistan’ın 2019-2025 yılları için sosyo-ekonomik kalkınma programı çerçevesinde gerçekleştirilecek.

2 etapta inşa edilecek yeni modern köyün temel atma töreni, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başta olmak üzere Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları, askeri yetkililer, bakanlar, yabancı büyükelçiler, aralarında Atavatan Türkmenistan dergisinin yer aldığı yabancı basın mensupları, Birleşmiş Milletler ’in birçok teşkilatından temsilciler, AGİT, Dünya Bankası, Guinness Rekorlar Kitabı temsilcisi ve pek çok yabancı delegenin katılımıyla gerçekleştirildi.

Türkmen Liderin tören alanına gelmesiyle başlayan temel atma töreninde ilk önce ülkenin folklor ekiplerinin gösterileri izlendi. Ardından tören kurulan çadırda devam etti. Burada katılımcılara hitap eden Türkmen Lider, tarihi bir olaya tanıklık ettiklerini, Karakum çölünün merkezinde yer alan Altyn Asyr Türkmen Gölü’nün yakının modern bir köyün temelinin atıldığını ifade etti.

Devlet Başkanı, projenin 2 aşamada, birinci aşamasının 2019-2022 ve ikinci aşamasının ise 2025 yılında tamamlanacağını belirtti. Bu dönemde bu bölgede şu tesisler kurulacak;

1.aşamada;

* 80 adet bir katlı ev, bunun 60 tanesi 4 odalı, 20 tanesi 3 oadalı olacak.

* köy muhtarlığı, polis binası, 260 öğrenci kapasiteli ortaokul, 160 çocuk kapasiteli kreş, kültür merkezi, sağlık ocağı kurulacak. Ayrıca, elektrik, su ve doğalgaz ihtiyaçlar giderilecek, bütün mühendislik altyapıları düzenlenecek. Su arıtma tesisi inşa edilecek.

2.aşamada;

* 44 tane 4 odalı ve 88 tane 3 odalı evler kurulacak. Ayrıca, 10 MWt kurulu gücünde Güneş ve rüzgar elektrik santrali, mağazalar ve park alanı oluşturulacak.

Türkmen Lider köy sakinlerinin hayvancılık, balıkçılık ve sebze tarımı ile uğraşması için şartlar oluşturulacağını belirtti.

Daha sonra Devlet Başkanı hatıra yazısı yazarak, bir kutunun içine yerleştirdi ve onu temel atılan alana bıraktı. Ardından Türkmen Lider yeni köyün ilk harcını koydu.

Daha sonra Altyn Asyr Türkmen Kölü’nün kıyısında yabancı heyetin katılımıyla bir brifing toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda, BM Türkmenistan Daimi Temsilcisi Yelena Panova, BM Genel Sekreteri Özel temsilcisi, Orta Asya Önleyici Diplomasi Merkezi Başkanı Natalya Gherman, BM Kalkınma Programı ve Dünya Bankası temsilcileri birer konuşma yaptı. BM Türkmenistan Daimi Temsilcisi Yelena Panova, Karakum’da Altyn Asyr Gölü’nün oluşturulması, bu konuda BM’nin birçok kuruluşları ile Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşılmasında üç ana alanda ekonomik, sosyal ve çevresel bakımdan birçok projelerin yürütüldüğünü ifade etti.

Panova, Türkmenistan’ın Türkmen Gölü’nü kurma yönündeki deneyiminin, su kaynakları sıkıntısı çeken diğer Orta Asya ülkeleri için örnek olabileceğini ifade etti.

BM Genel Sekreteri Özel Temsilcisi Natalya Gherman ise konuşmasında, Türkmenistan’ın su sorunlarını çözme konusunda kapsamlı bir yaklaşım sergilediğini ifade etti.

Karakum çölünün merkezinde Altyn Asyr Türkmen gölü kuruldu. Gölün ilk aşamasının açılışı 15 Temmuz 2009 yılında hizmete açıldı. Gölün uzunluğu 103 kilometre, genişliği 18.6 kilometre, ortalama derinliği 70 metredir. Ülkedeki bütün drenaj sular bu göle akıtılacak. Bunun için bütün drenaj sistemler oluşturulmaktadır.

 

türkmeneli

Check Also

Kırgızistan Genelkurmay Başkanı yurtdışında eğitim görecek olan memurlarla görüştü

Kırgızistan Genelkurmay Başkanı Tüğgeneral Rayımberdi Düyşenbiyev, Rusya ve Kazakistan’ın askeri akademilerinde eğitim görecek olan memurlar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir