Home / GÜNDEM / TÜRKMENİSTAN VE GÜRCİSTAN VİDEO KONFERANS İLE TOPLANTI YAPTI

TÜRKMENİSTAN VE GÜRCİSTAN VİDEO KONFERANS İLE TOPLANTI YAPTI

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığında Türkmenistan temsilcileri ile Gürcistan yetkilileri arasında video konferans ile toplantı gerçekleştirildi.

Video konferans toplantısında Gürcistan tarafına Dışişleri Bakan Yardımcısı Alexander Khvtisiashvili başkanlık etti. Ayrıca bu heyette Gürcistan Ekonomi ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakan Yardımcısı, Maliye Başkan Yardımcısı ve diğer kamu kurum ile özel şirket temsilcileri katıldı.

Türkmen tarafına da Türkmenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı başkanlık etti. Türkmenistan heyetinde de Maliye ve Ekonomi Bakan Yardımcısı, Ticaret ve Dış Ekonomik İlişkiler Bakanlığı temsilcileri, bir dizi ajans ve ulaştırma sektörü yetkilileri katıldı.

ULAŞTIRMA ALANINDA İŞBİRLİĞİNE DİKKAT ÇEKİLDİ

Toplantıda, ulaştırma ve transit taşımacılığı alanındaki iki taraflı işbirliğine dikkat çekildi. Taraflar Hazar Denizi ve Karadeniz uluslararası ulaştırma koridorunun aktif olarak kullanılmasına önem verdiler. Poti limanı (Gürcistan) bölgesinde bir arsanın olası kullanımı konuları görüşüldü. Ayrıca, taraflar Gürcistan’ın yurt dışından gelen trenlerin yıkanması ve dezenfekte edilmesi konusundaki deneyimleri görüşüldü.

Lojistik alanında karşılıklı yarar sağlayan temaslar kurmanın önemine dikkat çeken taraflar, aynı zamanda kargo taşımacılığı, gümrük vergileri, ticari kolaylıklar ve ilgili departmanlar arasındaki yerleşimlerdeki fiyatlandırma konularında görüş alışverişinde bulundular.

Check Also

Bakan Kurum’dan ‘bilinçli su kullanımı’ uyarısı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, koronavirüsle mücadelede hijyen kurallarına uyarken, suyun bilinçli ve tasarruflu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir