Home / GÜNDEM / Ünlü Kırgız bale sanatçısı Çolponbek Bazarbayev’in doğumunun 70. yılı Ankara’da kutlandı

Ünlü Kırgız bale sanatçısı Çolponbek Bazarbayev’in doğumunun 70. yılı Ankara’da kutlandı

Kırgızistan’ın ünlü Kırgız bale sanatçısı, SSCB Halk Sanatçısı Çolponbek Bazarbayev’in doğumunun 70. yılı Türkiye’nin başkenti Ankara’da kutlandı.

Ünlü Kırgız bale sanatçısı Çolponbek Bazarbayev’in 70.yıldönümüne ithaf edilen etkinlik, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY ile birlikte Kırgızistan’ın Akara Büyükelçiliği tarafından organize edildi.

Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı basın hizmetinden yapılan açıklamaya göre, Ankara Devlet Opera ve Bale Tiyatrosu’nda düzenlenen etkinliğe Büyükelçi Kubanıçbek Ömüraliyev, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, ünlü Kırgız balerin Aysuluu Tokombayeva, Ankara Devlet Opera ve Bale Tiyatrosu Başkan Yardımcısı Ersoy Devlet, Anakara’da çalışan büyükelçiler, Türkiye’nin çeşitli bakanlıkların, birimlerin ve belediyelerin, uluslararası ve kamu kuruluşları, iş yapıları, medya ve Kırgız diasporası temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Etkinlik çerçevesinde performanslar, sanatçının hayatını anlatan fotoğraf sergisi gerçekleştirildi.

Etkinlikte konuşan Kırgız diplomat Ömüraliyev, Çolponbek Bazarbayev’in Kırgız kültürünün gelişimine çok değerli katkısına dikkat çekerek isminin uluslararası arenada yüceltildiğini vurguladı.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, ünlü sanatçının büyük rollerinin altını çizerek, Kırgız sanatının eşsiz bir yeteneği olduğunu kaydetti.

Check Also

Bakan Kurum’dan ‘bilinçli su kullanımı’ uyarısı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, koronavirüsle mücadelede hijyen kurallarına uyarken, suyun bilinçli ve tasarruflu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir