Pazartesi , Haziran 1 2020
Home / GÜNDEM / ÜRÜMÇİ KATLİAMININ 10. YIL DÖNÜMÜNDE DOĞU TÜRKİSTAN

ÜRÜMÇİ KATLİAMININ 10. YIL DÖNÜMÜNDE DOĞU TÜRKİSTAN

Sistematik baskı ve asimilasyon politikalarıyla Türk ve Müslüman Doğu Türkistan halkına, Çin Halk Cumhuriyeti ve yönetim organı olan Çin Komünist Partisi tarafından dünden bugüne yaşatılan katliam ve soykırım faaliyetleri, bugün de toplama kampları aracılığıyla devam ediyor.

Çin yönetimi, sayıları kesin olmamakla beraber, 5 Temmuz 2009’da Doğu Türkistan’ın Ürümçi şehrinde gerçekleştirdiği katliamla yüzlerce Uygur Türkünü katletmişti.

OLAYLARIN ARKA PLANINDA NE VARDI?

O gün gerçekleşen Ürümçi olaylarının arka planında 25 – 26 Haziran 2019’da Çin’in Shaoguan şehrinde yaşanan olaylar vardı. Bölgedeki, bir oyuncak fabrikasında çıkan olaylarda 10’u aşkın Uygur işçi öldürülmüş ve bu görüntüler sosyal medya üzerinden sergilenmişti.

UYGUR ÖĞRENCİLERİN BARIŞÇIL PROTESTOSUNA SERT MÜDAHALE

Olayların bu şekilde patlak vermesinin ardından, tüm Doğu Türkistan’da bu olaya tepkiler yükselmeye başladı. 5 Temmuz 2009’da Uygur öğrenciler, barışçıl bir protesto yürüyüşü düzenlemek istediler. Bu protesto yürüyüşüne katılan insanlara Çin Komünist Partisi’nin provokasyonları sonucu Han Çinlileri tarafından saldırıldı. Barışçıl yürüyüş kaosa dönüştü.

5 Temmuz 2009 Ürümçi Olaylarından

KATLİAM DEĞİL SOYKIRIM!

Olayların kaosa dönüşmesi sürecinde hiçbir önlem almayan Çinli kolluk kuvvetleri olayların sonunda ve ertesi günde insan avına çıktı. Kamyonlara yüklenen yüzlerce Uygur şehir dışında infaz edildi veya kayıplara karıştı.

Bugün Doğu Türkistan’da her türlü temel hak ve hürriyetin gasp edildiği biliniyor. İnsanların evlerinde zorunlu misafirlikler yapılarak, her türlü kişisel teknolojik aletleri toplatılarak mutlak bir gözetim devleti kuruluyor. Doğu Türkistan’da Çin anayasasının koruma altına aldığı haklar dahi uygulanmıyor.

Chen Quanguo

ÜRÜMÇİ OLAYLARINDAN DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ TOPLAMA KAMPLARINA

Ürümçi katliamından sonra artan baskılar Ağustos 2016’da ise kendini yeni bir boyut kazandırdı. Tibet’te sömürge valiliği görevini yürüten Chen Quanguo, Devlet Başkanı Xi Jinping tarafından Doğu Türkistan’a atandı.

Chen Quanguo’nun görevi, Jinping’in İpek Yolu projesi olan “Kuşak ve Yol Projesi” hamlesinde kilit bir jeopolitik konuma sahip olan Doğu Türkistan’da tam kontrolü sağlamak oldu. Chen Quanguo göreve geldiği andan itibaren ülkeyi bir açık hava hapishanesine dönüştürdü.

BUGÜN DOĞU TÜRKİSTAN’DA MİLYONLARCA UYGUR TÜRKÜ YA TUTUKLU YA DA KAMPLARDA

Polis sayısında katlanarak yaşanan artışlar, son teknoloji gözetleme ve kontrol sistemleri ve hakim önüne çıkarılmadan insanların gönderildiği toplama kampları. Doğu Türkistan’da bugün 1 milyonu aşkın Uygur toplama kamplarında tutuklu. Tüm insan hakları askıya alınmış durumda. Birçok uzman bu durumu George Orwell’in 1984 adlı romanındaki distopik yönetime benzetiyor.

QHA

Check Also

Bakan Kurum’dan ‘bilinçli su kullanımı’ uyarısı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, koronavirüsle mücadelede hijyen kurallarına uyarken, suyun bilinçli ve tasarruflu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir