Home / HABERLER / YUNANİSTAN’DAN S-400 TEPKİSİ: DENGELERİ DEĞİŞTİRECEK

YUNANİSTAN’DAN S-400 TEPKİSİ: DENGELERİ DEĞİŞTİRECEK

Yunanistan Savunma Bakanı Evangelos Apostolakis, Türkiye’nin S-400 alımının bölgedeki dengeleri değiştireceğini, kendi sistemlerini de değiştirmek zorunda kalacaklarını öne sürdü.

ABD: F-35 AÇISINDAN KABUL EDİLEMEZ RİSKLER TAŞIYOR

ABD Savunma Bakanlığı Avrupa ve NATO’dan sorumlu Müsteşar Yardımcısı Andrew Winternitz, Türkiye’nin S-400 alımının F-35 açısından “kabul edilemez riskler” taşıdığını belirterek, Ankara’nın bu alımı yapmamasını umduklarını söyledi.

“BÖLGEDEKİ GÜÇ DENGESİNİ TAMAMEN DEĞİŞTİRECEK”

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan bir başka isim olan Yunanistan Savunma Bakanı Evangelos Apostolakis ise Türkiye’nin S-400 alımının bölgedeki dengeleri değiştireceğini iddia etti.

Apostolakis, “Türkiye’nin S-400’leri alması bölgede hava savunmayı başka bir konsepte taşıyor. Biz de sistemlerimizi tekrar planlayıp programlamak zorundayız. S-400’lere paralel olarak F-35 alımı bölgedeki güç dengesini tamamen değiştirecek.” ifadesini kullandı.

YUNANİSTAN’DAN ABD’YE YAPTIRIM ÇAĞRISI

“ABD’nin sorunu bu sistemlerin NATO sistemleri ile çalışmaması, Yunanistan için değişen nedir?” sorusuna Yunan Bakan, “Bu sistemlerin savunma sistemi olduğunu söylüyorlar. Ama 400 mil menzile sahip bir sistem savunma sistemi olamaz çünkü (bölgede) havada uçan her şeyi vurur.” yanıtını verdi.

Apostolakis, ABD’nin Türkiye’ye yaptırım uygulaması çağrısında bulunurken, F-35 uçaklarının da Türkiye’ye verilmemesini istedi.

QHA

Check Also

Ebru sanatı Aşkabat’ta tanıtıldı

Türkiye’nin Aşkabat Büyükelçiliği tarafından Güzel Sanatlar Müzesi’nde sergi düzenlendi. 2019 “Türkmenistan-Başarının Ülkesi” etkinlikleri çerçevesinde “Kültür-Sanat …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *