Mavi Kart

Mavi Kart

Soyadı değişikliğinden dolayı mavi kart nasıl değiştirilir?

Yabancı makamlardan soyadını değiştirdiğine dair resmi belgeyi alan kişinin bunu, kayıtlı olduğu il nüfus ve vatandaşlık müdürlüğü veya ilçe nüfus müdürlüğüne göndererek mavi kartlılar kütüğüne soyadını işletmesi gerekmektedir.

 

Mavi kartlılar nüfus kayıt örneği ile de işlem yaptırabilir mi?

Mavi kartlıların nüfus kayıt örneği ile işlem yapabilmesi için nüfus kayıt örneğinin yanı sıra yabancı devlet vatandaşlığı kimlik belgesini de ibraz etmesi gerekmektedir.

 

Resmi kurumlarda işlem yaptırabilmek için mavi kartın ibraz edilmesi yeterli midir?

Evet, mavi kart, kimlik belgesi niteliğinde olup ilgili kuruma mavi kart gösterilerek işlem yapılabilir.

 

Mavi kartlılar nüfus kayıt örneği alabilirler mi?

Evet, mavi kartlılar kapalı kayıtlarının nüfus kayıt örneğini il nüfus ve vatandaşlık müdürlükleri ile ilçe nüfus müdürlüklerinden veya e-Devletten temin edebilmektedirler.

 

Mavi kartın geçerlilik süresi var mıdır?

Hayır, mavi kartın herhangi bir geçerlilik süresi bulunmamaktadır.

 

Mavi kartlılar kimlik numarası nedir ve nasıl verilmektedir?

Mavi kartlılar kütüğüne kaydedilen kişilere verilen kimlik numarasıdır. MERNİS veri tabanında kayıtlı doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybeden kişilerin kayıtları Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası değiştirilmeksizin mavi kartlılar kütüğüne taşınmaktadır. T.C. kimlik numarasının haneleri mavi kart kimlik numarası olarak devam eder, ancak söz konusu numara T.C. kimlik numarası niteliğinde değildir.

Mavi kartlılar kütüğünde kayıtlı kişinin Türk vatandaşı olmayan altsoyları, başvurmaları halinde mavi kartlılar kütüğüne kaydedilir ve bu kişilere yabancı kimlik numarası verilir.

 

Mavi kartlılar kütüğüne kayıt yaptırmak için bir süre veya yaş sınırlaması söz konusu mudur?

Hayır doğumla Türk vatandaşı olup izinle Türk vatandaşlığından çıkanlar çıkma belgelerini teslim aldıkları tarihten itibaren mavi kartlılar kütüğüne kaydedilmektedir. Yasal şartları sağlamak kaydıyla altsoy durumundaki hak sahiplerinin kayıt başvurusunda süre veya yaş sınırlaması söz konusu değildir.

 

Mavi kartlılar kütüğünden çıkıp yabancılar kütüğüne kayıt yaptırmak mümkün müdür?

Hayır, mavi kart sahiplerinin yabancılar kütüğüne geçmeleri mümkün değildir

 

Anne veya babadan sadece biri Türk vatandaşlığından çıkan çocuklar mavi kartlılar kütüğüne kaydettirilebilir mi?

Çocuk Türk vatandaşlığını muhafaza ettiği sürece mavi kartlılar kütüğüne kaydedilemez. Ancak çocuk Türk vatandaşlığından çıkmış olursa bu durumda mavi kartlılar kütüğüne kaydettirilebilir.

 

Anne ve babası Türk vatandaşlığından çıktıktan sonra çocuklar nasıl mavi kartlı olabilir?

Kişilerin Türk vatandaşlığından çıkma belgesini teslim alıp kayıtları kapatıldıktan sonra doğan çocukları bildirim halinde mavi kartlılar kütüğüne kaydedilebilir.

 

Mavi kartlılar kütüğü nedir?

Doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni alarak Türk vatandaşlığını kaybedenler ve bunların altsoylarının kayıtlarının elektronik ortamda tutulduğu kütüktür.

 

Mavi kartlıların kapalı kayıtlardaki aile kütüğü bilgileri güncellenebilir mi?

Hayır, kişiye ait herhangi bir durumun değişmesi halinde, aile kütüklerindeki vatandaş olunan döneme ait kayıtlar kapalı olduğundan güncelleme yapılmaz. Ancak kişinin açık olan mavi kartlılar kütüğündeki kayıtlarında güncelleme yapılabilir.

 

Mavi kart sahipleri yasal statü olarak Türk soylu mudur?

Hayır, değildir. Mavi kart doğumla Türk vatandaşı olup çıkma izni alarak Türk vatandaşlığından çıkan kişilere verilmektedir.

 

Çocuklar adına da mavi kart çıkartılabilir mi?

Evet, yasal şartların sağlanması halinde çocuklar için de mavi kart çıkartılabilir.

 

KAYNAK: https://www.ytb.gov.tr/soru-cevap/mavi-kart

Etiketler:

YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ