10.09.2020

TİKA Romanya’da Müslüman Mezarlığı İnşa Ediyor

TİKA Romanya’da Müslüman Mezarlığı İnşa Ediyor

TİKA Romanya’da Müslüman Mezarlığı İnşa Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteğiyle, Romanya`da yaşayan Müslümanların mezarlık ihtiyacı çözülecek.

TİKA`dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Romanya`nın Dobruca bölgesindeki Köstence ilinde yoğun olarak yaşayan Türk ve Tatar soydaşların mezarlık sorununun giderilmesi için yıllardır yürütülen çalışmalar TİKA`nın desteğiyle sonuca kavuştu.

Romanya Müslümanları Müftülüğünün kullanımına tahsis edilen 35 bin metrekare yüzölçümlü arsanın mezarlık olarak kullanılabilmesi için yürütülen projelendirme çalışmaları tamamlanarak, yaklaşık 2 bin kabir kapasiteye sahip olacak mezarlığın yapım çalışmaları başlatıldı.

Törene, Türkiye`nin Bükreş Büyükelçisi Füsun Aramaz, Türkiye`nin Köstence Başkonsolosu Emre Yurdakul, TİKA Bükreş Koordinatörü Yasemin Melez Biçer, Romanya Müslümanları Müftüsü Murat Yusuf, eski milletvekili Adalet Bakanlığı Devlet Sekreter Yardımcısı Ahmet Varol, Köstence Vali Yardımcısı Ali Şenol, Romanya Müslüman Tatar Türkleri Demokrat Birliği Başkanı Gelil Eshergep, Türk İş Adamları Derneği Başkanı Güven Güngör ve Romanya`da faaliyet gösteren Türk iş insanlarıda katılımda bulundu.

Türkiye Cumhuriyeti Bükreş Büyükelçisi Füsun Aramaz konuşmasında, Romanya’nın tüm azınlıklara yönelik hoşgörü politikası çerçevesinde Türk-Tatar toplumunun ihtiyaçlarına duyarlı yaklaşımları için teşekkür etti. Aramaz, Türkiye`nin bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da soydaşlara yönelik projelerini süreceğini ifade etti.

Etiketler:

YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ